Valašské muzeum v přírodě má svou vlastní poštovnu

Součástí koncepce provozu Valašského muzea v přírodě jsou oživovací aktivity v jednotlivých areálech. Jednou z nich je i expozice poštovního úřadu, vhodně začleněná do zástavby areálu Dřevěné městečko.  Expozice staré pošty je časově vymezena přelomem 19. a 20. století. V tomto období se promítají poslední léta soukromého držení pošty a první léta jejího zestátnění. Spojení tradiční historické expozice na jedné straně a fungující úřad moderní poštovny patří k ojedinělým počinům v českém muzejnictví.

Tato oživená expozice poskytuje návštěvníkům nejen stálé poštovní služby, ale nabízí i bohatý prodejní sortiment.  Na své si přijdou i sběratelé. K zakoupení jsou pohlednice, obálky s přítiskem Emila Zátopka ve dvou barevných vyhotoveních, poštovní známky. Jedinečná je i ruční dopisnice s dopisním papírem, na kterém je vodotiskem vyveden atlet tisíciletí, Emil Zátopek, jehož ostatky jsou uloženy na nedalekém Valašském Slavíně, spolu s dalšími významnými osobnostmi a sportovci regionu. Stříbrné ojedinělé pamětní medaile Bohumila Jaroňka a Emila Zátopka byly vydány v počtu 200 kusů a jsou tedy sběratelským unikátem.  Je možné je zakoupit pouze v poštovně.  Návštěvníci si zde mohou vybrat z pamětních listů s tématikou různých národopisných programů či jiných významných událostí ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.  „Poštovna je vybavená denním razítkem, které používá k odeslání běžné pošty. Doplňkem jsou i razítka příležitostná, používaná při jednotlivých pořadech Valašského roku.  Nejbližší příležitost pro sběratele otisků razítek jsou Velikonoce, kdy ožije Dřevěné městečko tradičními ukázkami řemesel a zvykosloví od Bílé soboty (30. 3.) do Červeného pondělí (1. 4.). Velmi oblíbená, především u dětí, je Ježíškova pošta – kdy si v předvánočním období děti píší svá přání Ježíškovi“, uvedl Jindřich Ondruš, ředitel Valašského muzea v přírodě.

Expozice a provoz poštovny jsou pro návštěvníky přístupné v období od 1. 5. do 30. 9. 2013 v souladu s otvírací dobou Dřevěného městečka, včetně pořadů Valašského roku v období mezisezóny. V ostatních dnech na požádání u průvodce.