Anonyma, který hrozí bombou na zlínských diskotékách, hledá policie

Policie hledá neznámého pachatele, který v posledních dvou týdnech pravidelně anonymně volá na linku 158 a ohlašuje uložení výbušnin na zlínských diskotékách Flip a Musicland A. Činí tak v pátek a v sobotu kolem půlnoci nebo později, v době, kdy se v nich baví nejvíce lidí. ČTK to řekla zlínská policejní mluvčí Jana Macalíková.

"Pachatel či pachatelé se dopouštějí trestného činu šíření poplašné zprávy, za což jim hrozí peněžitý trest nebo až dva roky vězení," uvedla Macalíková. Policisté okamžitě po oznámení poslali na místo hlídky, které obě diskotéky evakuovaly. Prostory musely opustit stovky návštěvníků. Po bezpečnostní kontrole, která uložení výbušnin vyloučila, se lidé mohli vrátit.

"Nicméně v některých případech anonym zavolal znovu a k evakuaci i podrobné prohlídce za účasti psovoda jsme museli přistoupit podruhé," dodala Macalíková s tím, že policie tyto případy nebere na lehkou váhu. "Pátráme jak po pachateli nebo pachatelích, tak i po případném motivu. Může se jednat o konkurenční boj, ale i o nevhodnou legraci," uvedla policejní mluvčí.
 
Letos policisté ve Zlínském kraji podle Macalíkové kromě zmíněných událostí vyšetřovali další dvě anonymní oznámení o uložení výbušnin. Obě se podařilo objasnit. "Ve Zlíně na Jižních Svazích volal v dubnu muž, který pil alkohol, v zoufalé osobní situaci, aby se pomstil restauraci, kde mu už nechtěli nalít. Musel uhradit škodu necelých 50.000 korun, opravdu se to nevyplatí," dodala Macalíková.
 
Již v lednu oznámil anonym uložení výbušniny v jednom supermarketu v Uherském Hradišti, policisté viníka dopadli. Loni policie v kraji vyšetřovala celkem osm podobných událostí. Objasnit se podařilo polovinu z nich. "Tři telefonáty pak měla na svědomí stejná žena ze Vsetínska," uzavřela Macalíková.
 
zdroj: ČTK