Buchlov představuje historické kostýmy, výstavu prodloužilo počasí

Proměnu módy během staletí mohou až do konce dubna sledovat návštěvníci hradu Buchlova na Uherskohradišťsku. Výstavu historických kostýmů původně správa hradu plánovala otevřít pouze přes Velikonoce. Příval sněhu tehdy však znemožnil mnohým návštěvníkům přístup k hradu o svátcích. Expozice je proto prodloužena až do konce dubna, řekl ČTK kastelán hradu Rostislav Jošek. 

"Výstava byla původně koncipována jako doprovodný a pouze velikonoční projekt. Nečekaná sněhová nadílka, která hrad o Velikonocích úplně uzavřela, zavinila to, že výstavu vidělo pouhých sto návštěvníků. Správa hradu zajistila prodloužení této mimořádné výstavy a návštěvníci ji mohou obdivovat následující dubnové víkendy," podotkl kastelán hradu. 

Autorská výstava historických kostýmů v hradních interiérech představuje zhruba dvě desítky kostýmů prezentujících styl odívání od gotiky až po baroko. Návštěvníci mohou výstavu zhlédnout přímo během prohlídky hradu. "Návštěvníci hradu uvidí díla dvou autorek, a to Hanky Poláškové-Wincorové z Olomouce a Michaely Malinkové z Uherského Hradiště. Obě dámy se věnují rekonstrukcím historických kostýmů už delší dobu a obě za sebou mají několik úspěšných výstav v muzeích a na jiných objektech, a to i v zahraničí," doplnil kastelán hradu. 
    
Všechny vystavené kostýmy jsou podle něj precizně zpracované, některé jsou šité celé ručně a z větší části jsou ušity podle dochovaných nálezů a obrazů. K vidění je nejen vycházkové šatstvo panstva a šlechty, ale i dobové spodní prádlo, módní doplňky jako jsou klobouky a rukavice, či autentické šperky. 
    
Počasí před dvěma týdny zkomplikovalo zahájení letní turistické sezony na hradech a zámcích po celém Zlínském i Olomouckém kraji. Hrad Buchlov musel být dokonce kvůli přívalům sněhu v neděli uzavřen, sněžení zkomplikovalo zahájení sezony také na hradě Pernštejně či na Bouzově na Olomoucku. Podobné problémy už památky nemají, jen na Buchlov podle kastelána dorazilo během dneška zhruba dvě stovky návštěvníků. 
 
zdroj: ČTK