Buchlovice na Slovácku opět provoněl česnek

Buchlovice na Slovácku po roce opět provoněl česnek. Jedenáctý ročník festivalu, který je oslavou této zeleniny a zároveň si klade za cíl podpořit domácí pěstitele, si i díky slunečnému dni nenechalo ujít kolem 5000 návštěvníků. Od téměř 30 prodejců z celé České republiky i ze Slovenska nakoupili zhruba deset tun česneku, řekl ČTK Miloslav Hrdý z pořádající Folklorní agentury Buchlov. Letos poprvé se organizátoři potýkali i s nepoctivými prodejci.

"Snažíme se, aby to byl český a moravský česnek, proto jsme měli extempore se třemi prodejci, kteří nabízeli španělský. Museli jsme sáhnout k opatřením. Prvním krokem bylo výrazné označení 'Prodávám španělský česnek', dalším mohlo být zastavení prodeje," popsal Hrdý. Dodal, že jeden z nepoctivých prodejců měl v momentě, kdy byl odhalen, již téměř prodáno. "Měl toho méně než ostatní, kteří odjeli. Jeden se ale přesunul ze zámeckého areálu na náměstí, kde vesele prodával dále," povzdechl si Hrdý.

Odborníci letos na festivalu diskutovali například o možnosti prodeje certifikovaného česneku tak, aby se na tržiště nedostal ten, který nebude z Čech a Moravy. "Je to taková výchova za pochodu. Jako musí dokázat svoji poctivost vinaři, musí do dokázat také česnekáři," mínil Hrdý. Podle předsedy Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslava Zemana bude uvedení myšlenky do praxe obtížné. "Uvítal bych to, ale je otázkou, jak se to dokáže. Prakticky si to neumím představit," řekl ČTK Zeman.
 
Podle něj ročně každý obyvatel Česka zkonzumuje v průměru 75 dekagramů česneku. Tuzemská produkce tuto spotřebu, která činí něco mezi sedmi až osmi tisíci tunami, pokrýt zdaleka nedokáže. Čeští pěstitelé ročně vyprodukují pouze kolem 1500 tun česneku, zbytek se dováží převážně z Číny, Španělska nebo Polska. V posledních letech však stoupá zájem spotřebitelů o domácí česnek, pěstitelé se proto snaží zvyšovat plochy, na které jej zasadí. Kvůli letošní slabší úrodě však zřejmě nebude dostatek sadby.
 
"Když seženeme sadbu, zasadili bychom ho více," potvrdil ČTK Jiří Talaš, majitel stejnojmenného zahradnictví v Tlumačově na Zlínsku. Podobně jako řadě jiných pěstitelů mu velkou část letošní úrody zničily silné mrazy a jarní sucho. "Ceny tak oproti loňsku vzrostly," přiblížil Talaš. Podle Zemana se nedá počítat s tím, že by cena česneku v nejbližší době klesala. V Buchlovicích dnes mohli lidé koupit kilogram česneku za zhruba od 200 až do 300 korun.
 
Festival kromě samotného česneku nabídl ochutnávku z této zeleniny vyrobených specialit či řadu tradičních atrakcí a soutěží. V oblíbené disciplíně plivání česneku na dálku ale letos český rekord nepadl, vítěz za ním výkonem 9,48 metru zaostal o více než jeden metr.
 
zdroj: ČTK