Den Země si připomenuli malí i velcí

Pátek 20. dubna patřil ve Valašských Kloboukách oslavám Dne Země. Dolní část Masarykova náměstí se proměnila v jedno velké zábavné hřiště, které dětem nabídlo spoustu lákadel, atrakcí, soutěží a kreativních koutků. Děti si mohly vyzkoušet svezení ve voze taženém koňmi, zapojit se do výtvarného tvoření, projet překážkovou dráhu na koloběžce nebo si prohlédnout módní přehlídku z recyklovaných materiálů Klobouky v Kloboukách.

„Program byl v režii žáků vyšších ročníků základní školy, kteří si pro své mladší spolužáky připravili vědomostní i dovednostní soutěže. Děti si zahrály pexeso, zapojily se do skládání obrázků, prohlédly si keltský stromový kalendář, poznávaly zvířata, luštily přesmyčky a hlavolamy s ekologickou tématikou a další,“ uvedl k páteční akci místostarosta Martin Janík. „Jedno ze stanovišť se jmenovalo Strom přání a žáci se zde dotazovali občanů, co by si ve Valašských Kloboukách přáli. Výsledky této ankety byly opravdu zajímavé a děti je předaly vedení města. Objevily se zde například náměty jako nová hřiště a sportoviště, bazén, či přemalování počmáraných zdí. Vůbec nejčastěji zmíněným námětem ovšem byla cyklostezka,“ doplnil.

Dopolednem provázeli studenti místního gymnázia, kteří dětem představovali jednotlivé soutěže a disciplíny. K nejžádanějším stanovištím patřila bezesporu zastávka koňského dostavníku z Envicentra Pro krajinu ve Vysokém Poli. Největší atrakcí a vrcholem dopoledne pak byla módní přehlídka unikátních klobouků, které vyrobili žáci zdejší základní školy. V rámci Dne Země byla navíc v městské knihovně otevřena výstava snímků z fotosoutěže Krásky valašské krajiny, které se zúčastnili žáci i fotografové z řad veřejnosti.
 
Součástí dalších pestrých aktivit ke Dni Země byla rovněž tradiční akce Ukliďme svět, do níž se letos zapojilo více než sedm desítek žáků osmých a devátých tříd základní školy a také děti ze smolinského dětského domova a základní a praktické školy. Týmy se vydaly vyčistit trasy směrem na Královec, k Lačnovu, od Smoliny ke vjezdu do Klobouk i k městskému koupališti a také okolí remízku nad ulicí Luční. Celkem se podařilo přírodu zbavit 259 kilogramů směsného odpadu, 20 kilo plastů, 15 kilo skla a 5 kusů pneumatik. K raritám letošního ročníku patřil nález jedné ztracené běžky.
 
Vedle zmíněného programu pro děti proběhla například i výsadba vrb u Klobučky, věšení budek pro ptáky či osázení nové zeleně na ulici Luční. „Při této aktivitě přidali ruku k dílu i obyvatelé a společně s odborníky vysadili několik jabloní, slivoní, hrušní, jeřabin a sakur. Všichni se pak mohli zapojit do akce Jarní úklid, která vybízela ke zvelebení předzahrádek, veřejných míst i různých zákoutí,“ poznamenal Martin Janík.