Digitální technologie jako strašák pro ženy?

Když Kateřina Reichertová řešila digitalizaci procesů ve svém prvním projektu, rodinném centru MAM Prostor, vrhla se do toho bez větších zkušeností z IT světa. Než však implementaci IT systémů úspěšně dokončila, musela z počátku bojovat se svými vnitřními strachy z digitálních technologií, neznalostí nabídky aplikací a v neposlední řadě s nalezením odvahy pustit se do samotné integrace softwarů. Byla si však vědoma toho, že digitální technologie dokáží ušetřit spoustu peněz, energie a volného času, který chtěla věnovat sobě a rodině. A to ji nakonec donutilo celou akci úspěšně dokončit. 

Když své zkušenosti s digitalizací firmy sdílela s dalšími ženami podnikatelkami, zjistila, že podobné předsudky a obavy pustit se do automatizace procesů ve firmě jich má spousta z nich. A odtud byl již jen krůček k myšlence sdílení nabytých digitálních znalostí a založení on-line vzdělávacího projektu pro ženy Digiskola.cz.

IT nejsou jen složité technologie a programování

Informační technologie jsou často vnímány jako čisté programování, to ale není pravda. IT nabízí spoustu dalších zajímavých témat, od datové analýzy přes grafiku, vedení projektu až po tvorbu webu nebo testování programů a aplikací. Pro mnohé pak pojem digitalizace znamená zautomatizování procesů, snížení chybovosti, zvýšení efektivity procesů vč. produktivity práce a zlepšení kontroly kvality. 

V IT sektoru je nedostatek ženských vzorů

V současné době zájem žen o oblast IT sice roste, ale stále se pohybujeme v jednotkách procent. Data z českého školství to konec konců potvrzují: Počty studentek a absolventek IT oborů se dosud pohybují kolem 10 %. Stejně tak podíl IT start-up projektů podpořených z investičních fondů Credo Ventures jsou z 90 % zakládány mužskými týmy. 

Studie ukazují, že jednou z největších překážek v tomto sektoru je pro ženy nedostatek ženských vzorů. Právě nižší podpora a absence pomoci ženám v orientaci v IT prostředí způsobuje jejich nejistotu a strach udělat krok směrem k digitalizaci. O tom ostatně nasvědčuje i výsledek průzkum, který prováděla v březnu 2021 Kateřina Reichertová v rámci projektu Digi školy. Z něj mimo jiné vyplynulo, že pro 25% žen je seznamování se s digitálním světem stres a dalších 25% se tomu úplně vyhýbá. Z otázky „Co vám brání v implementaci nových technologií do vaší práce / podnikání?“ vyplynulo, že velká část z nich se nedokáže zorientovat v nabídce technologií a vybrat si pro sebe tu správnou. Jako největší komplikaci při implementaci technologií do svého podnikání vnímají častokrát absenci českého help-desku a složité návody od poskytovatelů.

Ženy se hůře orientují ve světě digitálních technologií

„Z vlastní zkušenosti a výsledků průzkumu se mi potvrdila teze, že mnoho žen vůbec nezná aplikace, které by jim mohly ulehčit podnikání, nebo nevědí, jak je efektivně využít. Prostě se nedokáží zorientovat ve světě digitálních technologií a mají z něj strach." říká Kateřina Reichertová a pokračuje: „V době digitalizace mého podnikání mi chyběl průvodce digitálním světem. Prostě někdo, kdo by řekl: „Oukej, Katko, ty potřebuješ lepší rezervační systém, aby byl plně automatický. Máš na výběr tyhle možnosti. První umí tohle, druhý je lepší v tomhle.“ Místo toho jsem hledala, zkoušela, tápala.“

A tam někde se zrodila DigiŠKOLA

„Pochopila jsem, že svět digitálních technologií dokáže z tisíce věcí udělat desítky i jednotky, ale není jednoduché do něj proniknout, když se točí tak rychle. A tak jsem vytvořila místo, kam si mohou chodit ženy pro radu, jak zjednodušit a zefektivnit své podnikání prostřednictvím digitálních technologií nebo se zdokonalit ve svých digitálních dovednostech, aby například návrat do práce po rodičovské dovolené nebyl takový šok.“ říká Kateřina Reichertová.

Učí odvaze zkoušet nové věci

Kateřina si uvědomuje, že bez odvahy učit se novým věcem, včetně těch technických, se dnes neobjedeme. Pokud se ženy nechají brzdit strachem, ubírají si šanci nechat za sebe pracovat „roboty“. Místo toho ony samy pracují jako robotky na maximum, jsou přetížené, frustrované, nemají čas na rodinu a na sebe už vůbec ne. Proto se Kateřina také zapojila jako mentorka do projektu Equal Pay day 2021, kde bude v neděli 28. 3. a ve čtvrtek 1. 4. 2021  radit ženám, jak překonat své vnitřní bariéry a začít využívat digitální technologie na maximum.

„Počítejte s námi“

To je podtitul největší pracovně-zážitkové konference pro aktivní ženy Equal Pay day 2021, která se uskuteční online ve dnech 26. 3. – 1. 4. 2021.
Její nedílnou součástí je také mentoring. Každoročně u mentoringových stolů zasedají stovky žen, které si společně užívají atmosféru plnou podpory, inspirace a motivace. Podělit se on-line o své životní i pracovní příběhy, úspěchy i neúspěchy je připraveno na 60 mentorek z mnoha oborů. Každá má své téma, za každou z nich stojí zajímavý příběh.

Chcete-li mít náskok v otázkách, které budou mít stále větší vliv na podnikání, obchod i schopnost oslovovat a udržet si kvalitní zákazníky i zaměstnance, chcete-li tvořit trendy, a nikoliv je kopírovat, chcete-li smysluplně strávit svůj čas, načerpat energii a kontakty pro svá další osobní i profesní rozhodnutí, musíte být 26. 3. až 1. 4. 2021 u toho.
Pořiďte si tak svou vstupenku právě teď.

Pošlete svého digitálního dinosaura k vodě

„V každém z nás spí malý digitální dinosaurus, který nás drží zkrátka v našem technologickém rozletu. Přestaňme se ho bát a dopřejme si možnost uvolnit si ruce od zbytečných rutinních činností. Ušetřený čas a vydělané peníze pojďme investovat do toho, co máme rádi.“ říká Kateřina Reichertová závěrem.

Akci Equal Pay Day od roku 2010 v Česku organizuje veřejně prospěšná organizace Business & Professional Women CR, z.s., která sdružuje aktivní ženy, které chtějí dělat mnohem víc než jen byznys. Organizace je součástí mezinárodní sítě BPW International, jež působí již 90 let ve více než 100 zemích světa. Zakládající členkou organizace byla česká senátorka Františka Plamínková. V ČR tuto organizaci založila v roce 2010 Lenka Šťastná s vizí, že když se ženy spojí, dokážou neuvěřitelné věci.