Distributor Jiří Vacula odmítl, že na sever Moravy dodal metanol

Hlavní distributor otráveného alkoholu Jiří Vacula dnes u krajského soudu ve Zlíně popřel, že dodal na sever Moravy lihoviny s jedovatým metanolem. Podle obžaloby přitom smrtící směs pocházela od něj. Vacula mluvil podobně i při projednávání hlavní větve kauzy, kdy tvrdil, že jím dodaný alkohol nezpůsobil smrt či zdravotní problémy všem v obžalobě uvedeným poškozeným. Metanolová aféra stála životy pět desítek lidí.

Vacula jako jediný z deseti v hlavní větvi souzených mužů přijal patnáctiletý trest, který mu soud uložil v květnu. Eskorta ho tak dnes přivezla z výkonu trestu. Vacula uvedl, že dodávku alkoholu, kterou objednal prodejce Martin Jirout z Horní Olešnice na Trutnovsku, zpracoval z nezávadného lihu. Údajně mu ho dodal již v květnu 2012 Slovák Rudolf Fian, jenž byl spolu s dalším údajným míchačem metanolové směsi Tomášem Křepelou odsouzen na doživotí.
 
Podle Vaculy bylo 1700 litrů lihu, z nichž dodávku asi 2300 litrů alkoholu připravil, bezproblémových. Řekl, že dodávka lihu kontaminovaného metanolem od Fiana dorazila až na konci srpna 2012 v době, kdy již zakázku určenou do Havířova dokončoval. Podle něj tak nebylo možné, aby tento líh na ni použil. "Nemůžu se smířit s tím, že závadný alkohol byl ode mě," uvedl Vacula.
 
Dodal, že v další dodávce pro Jirouta byl alkohol vyrobený ze zbytku ze zmíněných 1700 litrů, ale také už i z otráveného lihu dodaného na konci srpna 2012 od Fiana. Jirout podle obžaloby dodal asi 300 litrů otráveného alkoholu i na Jičínsko, kde po jeho vypití nikdo nezemřel. V Jiroutových skladech na Trutnovsku a u Prahy pak bylo nalezeno přes 2000 litrů alkoholu s vysokým obsahem metanolu.
 
Vacula prý Jirouta s nabídkou odběru většího množství alkoholu kontaktoval sám. Na severní Moravu jej podle obžaloby dostal Jirout, jemuž soud nepravomocně uložil 16 let vězení. Podle státního zástupce zprostředkoval dodávku asi 2300 litrů přes Michala a Miroslava Klöselovy do Havířova, kde ho koupil distributor Martin Posládek. Přes prodejce Martina Svobodu a Václava Zlámala se podle obžaloby dostal ke spotřebitelům.
 
Jirout dnes jako svědek nelegální obchody s alkoholem přiznal. Řekl, že se domluvil s Michalem Klöselem, který to doznává. Klöselův bratr Miroslav se ale podle Jirouta na obchodu nepodílel, jen se po propuknutí aféry u něj prý informoval na kvalitu alkoholu. Totéž říká i Miroslav Klösel.
 
Klöselovi i Posládek byli obžalováni z obecného ohrožení, Svoboda a Zlámal z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Podle obžaloby mají na svědomí pět životů. Ohrožování zdraví závadnými potravinami se podle obžaloby dopustili i další muži z ostravské větve, Petr Čagan a Bohumil Malátek. Čagan údajně opatřil Malátkovi 150 litrů alkoholu, po jehož vypití zemřeli na Přerovsku tři lidé. Čagan prý dodal i alkohol do Brna, kde konzumaci nepřežil další muž.
 
Senát čtyři muže obžalované z ohrožování zdraví závadnými potravinami upozornil, že jejich jednání může také kvalifikovat jako obecné ohrožení s nejpřísnější sazbou.
 
zdroj: ČTK