Divoká prasata se stahují do měst

Na Zlínsku se přemnožila divoká prasata. Zvířata se začínají tlačit do měst, kde rozrývají hřiště a zahrádky. Myslivci před pár desítkami let ulovili v okrese za rok jednoho kance, teď jich střílejí tisíce. Zlínský magistrát už dává myslivcům za zastřelené zvíře odměny, píše dnešní vydání Zlínského deníku (ZD).

Podle předsedy Okresního mysliveckého spolku ve Zlíně Františka Libosvára se na myslivce v poslední době obrátilo několik obyvatel Halenkovic, že jim prasata zničila úrodu či louku. Lidé na myslivce často útočí až nevybíravým způsobem a požadují po nich náhradu škody. "Tento problém jsme řešili už vloni. Abych pravdu řekl, začíná nám přerůstat přes hlavu. Přemnožení prasat je ekologický problém číslo jedna. Čím více jich střílíme, tím více jich je," řekl deníku Libosvár.

Po letošní mírné zimě by navíc mělo být prasat zase o něco více. "Jejich počet nám tu vzrůstá závratnou rychlostí. Zatímco třeba v roce 1956 jsme v regionu s velkou slávou ulovili jednoho kance a vystavili ho, teď jich v okrese ulovíme ročně na dva a půl tisíce," řekl Libosvár.

Divoká prasata jsou sice značně agresivní, přesto ale velice inteligentní a přizpůsobivá. Za to, že se odvážně blíží k lidským domácnostem, si jejich obyvatelé mohou někdy i sami. "Například odpadky z vylisovaných jablek, které se jim nehodí pro kyselost na kompost, vyhodí kousek za dědinu. A tím je lákají," poznamenal myslivec.

Pomocnou ruku nabídl myslivcům zlínský magistrát. "Zavedli jsme pro ně takzvané zástřelné. Pokud se někomu podaří zastřelit prase, vyplatíme mu tři tisíce korun. Odlov je povolený pouze v opuštěných žlabech či sadech," řekl mluvčí radnice Zdeněk Dvořák. Zahrádkářům a zemědělcům kanci podle něj působí statisícové škody především ve zlínských částech Malenovice a Vršava.

zdroj: ČTK