Do znojemského Dolního parku se vrací restaurovaná kašna

Do znojemského Dolního parku, který prošel v loňském roce kompletní revitalizací, se v těchto dnech postupně vrací historická kašna z 19. století. Město ji nechalo za čtyři miliony korun částečně zrestaurovat, část se vyrobila nově. Práci měl na starosti akademický sochař Jindřich Plotica Stein. Kašna by měla být zpátky celá do konce dubna, uvedla v tiskové zprávě mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková. 

Restaurování kašny trvalo tři čtvrtě roku a dotklo se historické středové části s chrličem. Poškozený bazén se rozebral a nahradil novým. Aby se dala kašna opravit, musela se po částech dovézt do ateliéru. "Kašnu jsme rozebrali na díly, které jsme postupně stěhovali. Největší díly, tedy obě mísy, ta větší váží přibližně tunu, jsme předem umístili do dřevěné konstrukce, aby se ještě více nepoškodily," popsal Stein. 
    
Původně se ani s kompletní restaurací kašny nepočítalo, jenže byla v horším stavu, než se čekalo. Díly byly rozlámané, do trhlin se dostávala voda, která při zamrznutí dále škodila. "Nejdříve jsme odstranili beton, kterým byly některé díly vyplněny. Potom jsme je očistili a lepili jednotlivé fragmenty. Mimo ryb, které jsou pozdějším doplňkem, byly rozlámané téměř všechny díly. Poté jsme lepené části zevnitř přelaminovali, aby byly pevnější. Větší spodní mísu, která byla na několika místech prasklá, jsme na několika místech úplně vylaminovali tak, že se už voda nedostane do trhlin. A některé části jsme museli vytvořit úplně nově," vysvětlil Stein. 
 
zdroj: ČTK