Dobrodruzi vyrazili na mopedech do Pamíru, urazí tisíce kilometrů

Na 14.000 kilometrů dlouhou trasu vedoucí přes několik evropských a asijských zemí dnes ráno vyrazil ze Zlína na mopedu vlastní výroby Jaroslav Holík, kterého na druhé minimotorce doprovází syn Jan. Dobrodruzi plánují na mopedech přejet nejen vysoké pohoří Pamír, ale zdolat chtějí také nebezpečné pouště Karakum a Kizilkum.

"Trasa bude velmi náročná a zatím vůbec netuším, do čeho se vlastně pouštím. Mám za sebou už hodně cest na motorce, ale tato překonává všechny dosavadní akce," řek dnes ČTK Holík, který má k dispozici i doprovodné vozidlo, za jehož volant usedl ruský kamarád.
 
Minimotorka má motor s objemem pouze 50 kubických centimetrů. Jízdy ve vysokohorském terénu se Holík ale neobává, jelikož motor má na svoji třídu slušný výkon a zvládne i prudší stoupání. "V podobných výškách jsem s naší motorkou už jezdil a nebyl žádný problém. Děsím se spíš pouště Kizilkum. S pouštním terénem totiž nemám žádné zkušenosti. Jsem zvědavý, jak to bude zvládat technika a tělo," podotkl.
 
Holík odhadl, že 14.000 kilometrů dlouhou trasu vedoucí přes Polsko, Ukrajinu, Rusko, Kazachstán, Uzbekistán, Kyrgyzstán a Tádžikistán zvládne projet za pět týdnů. "Plánujeme, že denně urazíme zhruba 500 kilometrů. V horském terénu to bude denně jen 100 až 200 kilometrů," podotkl.
 
Na expedici Pamír se Holík pokusí překonat dosavadní výškový rekord. V roce 2007 s minimotorkou vyjel na úbočí kavkazské hory Elbrus až do výšky 4150 metrů. "Výškový rekord chci překonat aspoň o půl kilometru," řekl.
 
Minimotorky musel Holík před expedicí Pamír upravit, aby zvládly i náročný kavkazský terén. "Mají rozšířené vidlice a široké pláště. Motorky jsou identické, aby v případě potřeby bylo možné porouchaný díl nahradit dílem z druhého stroje a pokračovat dál na jedné motorce," uvedl Holík.
 
Dobrodruh Holík malé motorky dlouhá léta vyrábí v Kaňovicích na Zlínsku. Na minimotorce už objel hranice Česka, překonal švýcarské Alpy, vyjel na úbočí sopky Etna i hory Elbrus a v roce 2004 dojel až za severní polární kruh. Nejdelší trasa vedoucí za polární kruh měřila 6600 kilometrů. Holík má na kontě tři české rekordy.
 
zdroj: ČTK