Dokázali jsme to! Na účtu pro Libušín je už 5 360 556 Kč

Přesně dva měsíce po požáru, který zcela zničil národní kulturní památku Libušín na Pustevnách, překonala částka sbírky na obnovu tohoto objektu hranici pěti milionů korun.

Velkou měrou k tomu přispěla i charitativní akce „Den pro Pustevny, kterou pořádal Český rozhlas ve spolupráci s Valašským muzeem v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. K dosud vybrané částce putuje v rámci tohoto dne na účet sbírky více než 120 000 Kč ze vstupného do areálu Dřevěného městečka v Rožnově pod Radhoštěm, 3000 Kč z prodeje charitativních předmětů a 155 621 Kč, které lidé nabídli prostřednictvím call centra. Dárcovské SMS doposud vynesly 344 505 Kč.
 
„Rád bych poděkoval všem, kdo akci podpořili – návštěvníkům, vystupujícím i těm, kteří přispěli libovolnou částkou na účet sbírky. Je úžasné, že se nám v sobotu podařilo „přehoupnout se“ přes symbolickou hranici pěti miliónů korun. Celá akce v Rožnově pod Radhoštěm a na Pustevnách byla navzdory počasí úžasná, Český rozhlas se ukázal v tom nejlepším světle,“ uvedl šéfredaktor Dvojky Miroslav Dittrich. 
 
Den pro Pustevny se uskutečnil v sobotu 3. května od 10.00 do 19.00 hodin v areálu Dřevěného městečka Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm. V rámci dopoledního programu se dětem představilo Rádio Junior a mohli si zazpívat se Zorou Jandovou, odpolední část od 12.00 do 19.00 hodin proběhla v komorním amfiteátru. Vystoupily folklorní soubory Javořina a Radhošť Trojanovice, ženský pěvecký sbor Polajka a v hlavní části koncertu pak Dasha a Jan Smigmator, Spirituál kvintet, Two Voices, Javory, Fleret a kapela Buty.
 
„Den pro Pustevny s Českým rozhlasem proběhl i přes nepřízeň počasí za výborné atmosféry, jen vychlazené pivo vyměnili všichni za svařák, slivovici a teplé čaje. Vytrvalí návštěvníci nejenže měli velký hudební zážitek v pohodě vystupujících kapel, ale zároveň opravdu i možnost se osobně zapojit a přispět takto do veřejné sbírky na obnovu Národní kulturní památky Libušín na Pustevnách. Chtěli bychom poděkovat všem návštěvníkům, organizátorům a vystupujícím během celého dne - bez jejich úsilí a ochoty by nebylo možné takovouto akci připravit,“ uvedl Jindřich Ondruš, ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
 
Záštitu nad akcí převzali hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák a starostka města Rožnov pod Radhoštěm Markéta Blinková. Celým dnem provedli nejen návštěvníky koncertu, ale i posluchače Českého rozhlasu Dvojky - Jan Kovařík, Světlana Lavičková a Václav Žmolík. Koncert jsme přenášeli živě i na web www.denpropustevny.cz, kde bude umístěn i záznam.
 
Den pro Pustevny je sice už za námi, call centrum nabídky nepřijímá, ale nic nekončí. Český rozhlas a Valašské muzeum v přírodě dál usilují o to, aby částka na účtu byla co nejvyšší.
 
Posluchači Českého rozhlasu, ale i široká veřejnost, tak mohou i nadále v rámci sbírky na obnovu Libušína přispět následujícími způsoby:
 
převodem libovolné peněžní částky na účet: 555484555/0300 nebo 107-6978880207/100
zasláním dárcovské SMS ve tvaru: DMS PUSTEVNY na číslo 8 7777
(cena DMS je 30 Kč)
zakoupením předmětů s vizuálem „Den pro Pustevny“ (ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm a v rámci akce Výlety s Dvojkou)
Český rozhlas na konci března inicioval prostřednictvím svého Nadačního fondu vznik sbírky pod názvem „Pustevny“, která umožnila rozšíření aktivit k již stávající sbírce Valašského muzea v přírodě a využití dalších forem příspěvků, například dárcovských SMS nebo prodeje předmětů.