Dokazování v ostravské větvi kauzy metanol se blíží ke konci

Projednávání ostravské větve metanolové kauzy u krajského soudu ve Zlíně se blíží ke konci. Senát dnes vyslechl další obhajobou požadované svědky, zbylé výslechy má na programu 26. února. S rozsudkem však soud počká na pravomocné rozhodnutí v hlavní, zlínské větvi kauzy, kde dva míchači otrávené směsi dostali doživotí. Olomoucký vrchní soud zatím ve věci nerozhodl a ani nenařídil veřejné zasedání.

"Pro krajský soud je zásadní vyčkat rozhodnutí vrchního soudu v té prvotní věci, abychom zde měli názor odvolacího soudu jak v právní kvalifikaci, tak při případných trestech," řekl dnes ČTK předseda senátu Radomír Koudela. Hlavní část dokazování v ostravské větvi kauzy má soud již za sebou. Obhájci ale stále navrhují výslechy nových svědků, s nimiž se soud bude muset vypořádat. Dnes vyslýchaní lidé ale nic nového k věci neřekli.
 
V kauze je obžalováno sedm mužů. Všechny senát může uznat vinnými z obecného ohrožení se sazbou 12 až 20 let nebo výjimečný trest včetně doživotí. Čtyři lidé byli obžalováni s ohrožování zdraví závadnými potravinami s nižší sazbou. Soud ale jejich jednání může překvalifikovat, podobně jako to stejný senát udělal v případě obžalovaných v hlavní větvi kauzy. Spor o kvalifikaci skutku rozhodne až odvolací soud.
 
Podle obžaloby dostal na severní Moravu otrávený alkohol prodejce Martin Jirout, jemuž zlínský soud loni v květnu při projednávání hlavní větve kauzy uložil 16 let vězení. Údajně zprostředkoval dodávku asi 2300 litrů alkoholu otráveného metanolem pro Michala a Miroslava Klöselovy do Havířova. Podle státního zástupce se alkohol přes distributory Martina Posládka, Martina Svobodu a Václava Zlámala dostal ke spotřebitelům.
 
Klöselovi i Posládek byli obžalováni z obecného ohrožení, zbylí dva z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Podle obžaloby mají na svědomí pět životů. Ohrožování zdraví závadnými potravinami se podle obžaloby dopustili i další muži z ostravské větve, Petr Čagan a Bohumil Malátek. Čagan údajně opatřil Malátkovi 150 litrů alkoholu, po jehož vypití zemřeli na Přerovsku dva lidé. Čagan prý dodal i alkohol do Brna, kde jeho konzumaci nepřežil další muž.
 
Až na Michala Klösela všichni muži vinu popírají. Metanolová aféra začala 3. září 2012 a stála životy pět desítek lidí. Krajský soud ve Zlíně loni v květnu uložil doživotí dvěma údajným míchačům směsi, dalších osm lidí z hlavní větve dostalo mnohaleté tresty. Až na hlavního distributora Jiřího Vaculu, jenž přijal patnáctiletý trest, se všichni odvolali k vrchnímu soudu.
 
zdroj: ČTK