Domov Kamarád na rok finančně zajištěn

Město Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj, benefiční koncert, Ministerstvo práce a sociálních věcí a soukromí dárci. To jsou zdroje, díky kterým má rožnovský Domov Kamarád ekonomickou jistotu fungování v letošním roce. Bohužel ale také s minimalizací provozních nákladů, škrtnutím veškerých investic a nákupu materiálu a snížením osobních ohodnocení pracovníků.

Domov Kamarád se na začátku roku dostal do výrazných finančních problémů. Ministerstvo práce a sociálních věcí mu snížilo dotaci na provoz z požadovaných téměř dvou milionů korun na 162 tisíc.

Díky jednání vedení města Rožnov s představiteli Zlínského kraje byla na krajském zastupitelstvu schválena další finanční podpora. „Domov Kamarád získal z kraje dotaci ve výši 400 tis. korun. Město pak kromě grantových prostředků na sociální oblast ve výši 230 tisíc předpokládá další účelovou dotaci pro Domov Kamarád ve výši 150 tisíc,“ uvedla starostka Rožnova Markéta Blinková, která je zároveň členkou krajského zastupitelstva.

„Další finanční prostředky jsme získali při benefičním koncertu, na kterém se na poskytování služeb Domova vybralo celkem 37,5 tisíc korun. Samozřejmě také počítáme s vlastními příjmy,“ doplnil místopředseda sdružení Domov Kamarád Petr Jelínek, který ale jedním dechem dodává: „Provoz na letošní rok máme zajištěn. Ale za cenu snížení osobního ohodnocení pracovníků. Museli jsme také škrtnout veškeré nákupy a investice. Máme finanční prostředky na nouzové přežití. Nicméně nic z výše uvedeného neřeší situaci do budoucna. Podobná kritická situace se bude pravděpodobně opakovat hned na začátku příštího roku. Především Ministerstvo práce a sociálních věcí by mělo přehodnotit svůj systém poskytování finančních prostředků na sociální služby.“

zdroj: ČTK