Dva bývalí policisté budou souzeni za údajný prodej informací

Dva bývalí policisté, z nichž jeden je někdejší detektiv Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Marian Hanák, skončí před soudem. Údajně brali úplatky za informování vyšetřovaných podnikatelů. Zlínský státní zástupce Roman Kafka dnes ČTK potvrdil, že kromě policistů podal obžalobu i na dva podnikatele. Nejvyšší trest, pět až 12 let vězení, hrozí v případě uznání viny za přijímaní úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby Hanákovi. 

"Jedná se o závažnou korupční trestnou činnost spočívající například v prodeji informací z konkrétních trestních spisů, provádění nelegálních lustrací a nelegálních odposlechů, ale i v prodeji celého trestního spisu či prozrazení konkrétních vyšetřovacích úkonů za úplatu," popsal Kafka. Dodal, že za poslední roky se jedná o největší případ korupce u policie na Moravě. 
    
Podle informací ČTK čelí v případu obvinění kromě Hanáka i bývalá policistka oddělení hospodářské kriminality ve Zlíně Hana Čouková, kroměřížský podnikatel Radomír Vybíral a také Jan Švédík z Břidličné na Bruntálsku. Podle Kafky tito dva podnikatelé trestnou činnost doznali a pomohli ji objasnit. Hanák vypovídat odmítl. Čouková uvedla, že pokud mu informace předávala, tak jen jako součást plnění služebních povinností. 
    
Podle obžaloby žádali policisté po Vybíralovi sedm milionů korun za prodej trestního spisu a za "zařízení kladného výsledku trestního řízení". Nakonec mu ale údajně opatřili jen část spisu za zálohu 700.000 korun. Policie tento skutek z roku 2007 prověřovala již dříve a odložila jej. Vrátila se k němu poté, co informace začaly unikat i z dalších kauz. Vybíral si podle obžaloby navíc úplatkem 600.000 korun zajistil i avízo o chystaných domovních prohlídkách. 
    
Hanák údajně spolupracoval i se Švédíkem, když mu podle státního zástupce zajišťoval nelegální odposlechy či lustrace konkrétních lidí i telefonních čísel se snahou zjistit, zda se o ně zajímá policie. Za statisícové částky mu Hanák údajně prodával také informace z konkrétního trestního řízení. 
    
Čoukové za zneužití pravomoci úřední osoby hrozí jeden rok až pět let vězení. Žena od policie již odešla. Stejně se zachoval Hanák, který navíc čelí i obžalobě u Městského soudu v Praze. S dalšími třemi lidmi údajně připravil stát při obchodech s hutním materiálem na neodvedené DPH asi o 36 milionů korun. Hanák vinu odmítá. Kvůli tomuto stíhání se skrýval na Slovensku a byl i ve vazbě, odkud ho soud na kauci 2,5 milionu Kč propustil. Švédík a Vybíral jsou obviněni z podplácení se sazbou jeden rok až pět let. 
    
Oba mají ale problémy se zákonem již z dřívějška. Švédíka čeká výkon trestu, neboť mu vrchní soud v červenci pravomocně uložil sedm let a deset měsíců za krácení daně při obchodech s kovy. Vybírala v květnu ostravský soud za machinace s DPH se škodou 564 milionů Kč poslal za mříže na 11 let. Muž se proti rozsudku odvolal. U zlínského soudu navíc čelí obžalobě z daňového úniku při obchodech s leteckým petrolejem se sazbou až deset let. 
 
zdroj: ČTK