Holešovský Týden židovské kultury se letos zaměří na gastronomii

Týden židovské kultury, který se letos bude v Holešově na Kroměřížsku konat už po třinácté, se zaměří na židovskou gastronomii. ČTK o tom dnes za pořadatele informovala Jana Slovenčíková. Festival začne v neděli, potrvá do 27. července. Pořadatelé připravili koncerty, besedy, výstavy i promítání filmů. Akce se budou konat v Šachově synagoze, kině Svět a v prostorách holešovského zámku.

"Hlavním tématem letošního ročníku bude židovská gastronomie, košer, kašrut (soubor zásad židovské kuchyně - pozn. red.) aneb o jídle, pití v židovství a o všem, co k tomu patří," uvedla Slovenčíková. Lidé budou moci speciality židovské kuchyně ochutnat v restauraci Starý pivovar. Kuchaři tam kvůli tomu dokonce studují staré židovské recepty.
 
Festival zahájí koncert Jiřího a Dominiky Hoškových na zámku. V jeho velkém sále bude od neděle vystavovat fotografie také Jindřicha Buxbauma. Večer zpestří koncert Pressburger Klezmer Bandu v zámecké zahradě.
 
Na další dny je připravena beseda s promítáním filmu Písničkář, který nezemřel o Karlu Hašlerovi, ve kterém se představil i Arnošt Lustig. Spisovateli se bude věnovat také film jeho dcery Evy Lustigové nazvaný Tvoje slza, můj déšť. Lidé budou moci zhlédnout například dokumentární pořad České televize o posledním přednacistickém pogromu v Holešově v roce 1918.
 
Diskusní fórum o židovství bude v Šachově synagoze moderovat český hebraista a překladatel Jaroslav A. Haidler. Připravena je také beseda na téma košer jídla. Na holešovském náměstí se budou vyučovat židovské tance. Program festivalu je na internetových stránkách www.holesov.cz.
 
Týden židovské kultury pořádá holešovské kulturní středisko a občanské sdružení Olam. První ročník se uskutečnil v roce 2001. Akce byla připomínkou vypálení holešovské synagogy v noci na 12. srpna 1941. Během let se z jednodenní akce stal celotýdenní festival.
 
Holešov patřil v minulosti k jedné z největších židovských obcí na Moravě. Tamní rabinát se rozprostíral od Dřevohostic po Vizovice. V polovině 19. století žilo v Holešově 1700 Židů. Za druhé světové války komunitu zničili nacisté. Židovská menšina však po sobě ve městě zanechala několik kulturních památek, nejvýznamnější jsou Šachova synagoga s unikátní lidovou výzdobou a židovský hřbitov s 1500 náhrobky.
 
zdroj: ČTK