Housle 500 - pět století houslí v evropské hudební kultuře

Vystavená rozsáhlá sbírka Karla Zapletala a Strunalu CZ a.s. ukazuje tvarovou pestrost houslí a je rozdělená typologicky podle modelů (Stradivari, Guarneri, Amati…) a způsobu výroby (mistrovské, manufakturní, industriální produkce). Vystavena bude stovka houslí. 

Součástí výstavy je i barokní houslařské pracoviště s historickým pracovním nářadím a expozice výroby houslí, kde je na pěti „pracovištích“ postupně představena výroba, sestavování nástrojů i jejich konečná povrchová úprava.

Zájemci se také mohou seznámit s historií vývoje houslí, nejznámějšími houslařskými dílnami, rozdíly mezi mistrovskou a manufakturní prací i se současnými trendy ve výrobě houslí. Výstava představuje  housle a umělecké houslařství v nových souvislostech, bez mýtů a tradovaných omylů. Je určena pro širokou hudební veřejnost, školní mládež, pro všechny milovníky hudby, ručního zpracování dřeva a historie. 
 
Pořadatelé: Muzeum Kroměřížska, Karel Zapletal – Náměšť na Hané, Houslařská dílna – Pavel Celý s.r.o. – Zlín, Integrovaná střední škola – Houslařská škola – Cheb
 
Spolupracovníci : Strunal CZ a.s. – Luby u Chebu, Muzeum Cheb, Dictum GmbH – Metten, Německo
 
Muzeum Kroměřížska - Zámek Chropyně 
Zámek Chropyně 18. května – 14. října 2012
Otevřeno denně mimo pondělí
Výstava přístupna v 9, 10, 11, 13, 14, 15 a 16 h