Hrady a zámky ve Zlínském kraji jsou na novou sezonu připravené

Státní hrady a zámky ve Zlínském kraji jsou na sezonu připravené. Návštěvníkům v ní podobně jako další objekty po celé zemi připomenou v programu Velká hradozámecká inventura proměnu památek v posledních 25 letech. Chybět nebudou tradiční akce, zámek ve Vizovicích na Zlínsku zařadí mezi prohlídkové okruhy obnovenou zámeckou kapli. 

Ve Vizovicích a na zámku v Kroměříži začne sezona poslední březnový víkend, na hradě Buchlově a zámku v Buchlovicích od dubna. Na zámku ve Vizovicích byla ke konci loňského roku dokončena obnova kaple, jejíž interiér je považován za jedno z vrcholných děl architekta Františka Antonína Grimma a sochaře a štukatéra Ondřeje Schweigla, a to nejen díky jejímu mimořádnému prostorovému řešení. 
    
Vizovice chystají na Velikonoční pondělí program o životě rodiny posledních majitelů zámku, historickými fotografiemi připomenou letošní výročí Národopisné výstavy českoslovanské v Praze z roku 1895, zopakují i úspěšné prohlídky Panská služba, žádný med. Novinkou je edukační program pro děti mateřských a základních škol, v jehož rámci se netradiční formou seznámí s bajkami. Ke dni dětí budou prohlídky doprovázet pohádky. 
    
V dětských prohlídkách pokračuje hrad Buchlov, který pořádá i dětský den a akci k zahájení letních prázdnin. Na hradě bude i velikonoční program, letní Buchlovské kování, noci s Černou paní či kulinářská akce s dobovými pokrmy. Na Buchlově pokračuje oprava tanečního sálu. "Letos by měl být dokončený a příští rok by se měl otevřít návštěvníkům," řekla ČTK Dagmar Šnajdarová, mluvčí kroměřížského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ), pod něž hrady a zámky v kraji spadají. 
    
Zámek v Buchlovicích i letos provoní květiny. Na duben je plánována výstava tulipánů a na červenec růží. V zámeckém parku opět změří síly sekáči trávy. O prázdninách zámek připravil pondělí věnovaná dětem. Výstavou kamélií v Květné zahradě už fakticky zahájili sezonu v Kroměříži. Zahrada bude lákadlem na jaře a v létě, kdy lidé poprvé v celé kráse uvidí její rozkvetlé obnovené části. První akcí na zámku bude miniveletrh církevní turistiky Poutní dny. V červnu se chystá noc galerií a v září druhý ročník festivalu barokní kultury v Květné zahradě Hortus magicus. 
    
NPÚ letos ve svých objektech po celé zemi měnil vstupné. Podle Šnajdarové srovnal ceny tak, že základní vstupné zůstává stejné a snížené je o 30 procent nižší. "Na některých objektech půjde o desetikorunu nahoru, někde dolů," uvedla Šnajdarová. Od dubna se změní i vstupné do Květné zahrady v Kroměříži, které někteří lidé kritizovali jako vysoké. Místo 60 korun bude 45 a celoroční permanentka zlevní z 250 na 200 Kč. 
    
Loni objekty NPÚ v kraji navštívilo 304.721 lidí. Zámek v Kroměříži si prohlédlo 130.549, hrad Buchlov 77.838, zámek Buchlovice 76.652 a zámek ve Vizovicích 19.682 návštěvníků. 
 
zdroj: ČTK