Jarmek pozve na koncerty, výstavy i zpívání u stromečku

Jednadvacátý ročník Valašského mikulášského jarmeku bude bohatý na ukázky hudebního umu muzikantů i tanečníků. Vystoupit přijede řada folklórních souborů z moravské i slovenské strany hranice, například Ostravica, Lednica či Váh. Klobuckou notu pak budou reprezentovat domácí dechové hudby, cimbálové muziky a taneční soubory. Kulturní program se navíc blýskne zvučnými jmény, pozvání přijal kytarový virtuos Lubomír Brabec nebo Slovácký soubor písní a tanců Olšava. Jarmek se koná ve Valašských Kloboukách od čtvrtka 29. listopadu do neděle 2. prosince, hlavním jarmekovým dnem je již tradičně sobota.

„Jarmekový kulturní program bude mít letos jednu společnou linku, a sice prezentaci folklóru moravsko-slovenského pomezí. Návštěvníci budou moci obdivovat lidové písně a tance souboru Ostravica z Frýdku – Místku, Olšavy z Uherského Brodu, Váhu z Púchova a Dúbravy a Klobučanu z Valašskokloboucka,“ pověděla ředitelka organizačního výboru jarmeku Hana Tarabusová. „Symbolické putování muzikantů ke kořenům zdejší lidové kultury bude k vidění i poslechu v sobotu od 10 hodin v kulturním domě Klobučan,“ pozvala.

První minuty nového jarmekového ročníku se začnou odpočítávat od čtvrteční vernisáže uměleckých děl Zdeňka Matyáše a Šárky Klimkové. V Galerii G bude Valašský mikulášský jarmek a s ním i jeho kulturní program zahájen v 18 hodin za stylového doprovodu cimbálové muziky Klobučan.
 
Páteční podvečer patří už několik posledních let rozsvěcování vánočního stromu města a nejinak tomu bude i letos, poprvé zazáří v 16:30 hodin před radnicí. „K zahájení jarmeku patří i slavnostní koncert v kostele Povýšení svatého Kříže, kde letos přivítáme vynikajícího kytaristu Lubomíra Brabce. Zveme všechny milovníky vážné hudby i ostatní jarmekové návštěvníky, kteří si určitě odnesou hluboký umělecký zážitek,“ popsala Hana Tarabusová. Od 19 hodin pak bude muzika Klobučanu vyhrávat ve Vinných sklepích U Františka.
 
Sobota 1. prosince bude na muzicírování opravdu štědrá. Už v 8:30 se do jarmekového rána ozve vytrubování Valašky, v 9 hodin se pak oficiálně odstartuje jarmekový trh zpíváním u stromečku před Starou radnicí. „Odtud se návštěvníci mohou rozejít všemi směry a vždy narazí na muzikanty a tanečníky. V kulturním domě například bude od 9 hodin hrát mladá dechovka ZUŠ Valašské Klobouky a štafetu si postupně předají soubory Ostravica, Olšava, Klobučan, Dúbrava a Váh,“ připomenula Hana Tarabusová.
 
Veselo bude i na náměstí, kde budou vyhrávat dechovky Dúbravanka a Valaška, stejně jako ve vestibulu Klobučanu, kde lidi přivítá košt slivovice a s ním Olšava, Čertovka a další. Od 15 hodin bude v sále probíhat přehlídka odzemku a obuškového tance. Večer pak bude patřit posezení s cimbálovkou Bača.
 
„Jak návštěvníci jarmeku dobře znají, hraje a zpívá se také všude tam, kde pracují šikovní řemeslníci. Ve Staré radnici se pobaví s Mužáky i Závršanem, v Besedě se slovenskou Lednicou, na gymnáziu se studentským sborem i souborem Ostravica. V dřevěnici U Janíků bude vyhrávat Púčik, U Pivečků pak na píšťalky zapíská Jarek Jeřábek. A kdo by zapomněl slova vánočních koled, může se je od 9:30 přijít naučit do Valašské školičky v Červeném domě,“ jmenovala další zajímavosti z programu Hana Tarabusová.
 
Perličkou se pro mnohé může stát nevšední pohled na jarmekové Klobouky z věže farního kostela. Otevřená bude od 10 do 14 hodin. Cestou zpátky na náměstí se pak mohou lidé zastavit v podnikatelském centru, kde bude otevřená výstava Miroslava Pinďáka a Kristýny Lysákové s názvem Krása účesu. V nedalekém infocentru bude k vidění výstava vánočních ozdob a uměleckých děl klobouckých výtvarníků a ve Staré radnici budou vystavena díla Františka Papeže, Martina Gaji, Ondreje Zimky a Martina Veita.
 
Jakmile se jarmek přehoupne do neděle, bude mu zbývat poslední, ale zato velká kulturní událost. Od 12 hodin ještě budou návštěvníci moci vystoupat do kostelní věže a rozhlédnout se po bělokarpatské krajině. V 15 hodin už jsou pak zváni do kostela na koncert Pěveckého sboru Leoše Janáčka, který je pořádán jako poděkování všem, kdo jakkoli pomáhají s přípravami jarmeku a přikládají ruku k dílu.
 
Jarmekové zajímavosti najdete také na webu www.jarmek.cz a na facebookovém profilu http://www.facebook.com/valasskymikulasskyjarmek