K vybuchlému skladu ve Vrběticích přijelo vozidlo s kamerou

Speciální vozidlo s kamerou pro denní a noční vidění přijelo na pomoc pyrotechnikům, kteří prohledávají areál ve Vrběticích na Zlínsku. V areálu vybuchl 16. října muniční sklad. Od té doby se z místa stále ozývají výbuchy, na konci minulého týdne museli dokonce na dva dny odejít ze svých domovů obyvatelé okolních obcí. Pyrotechnici potřebují zjistit důvod těchto neustávajících explozí, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

"Proto nám přijela na pomoc další motorizovaná posila. Jedná se o speciální policejní vůz vybavený kamerou pro denní a noční vidění. Přivezli jej policisté cizinecké policie z Krajského ředitelství Jihomoravského kraje. V neděli již vyrazili s tímto speciálem do terénu, kde budou nyní nepřetržitě monitorovat epicentrum původního, nejsilnějšího výbuchu. Pyrotechnici si od tohoto pomocníka slibují zjištění důvodu neustávajících explozí," uvedla Kozumplíková.
 
O víkendu se ze skladů postižených výbuchem podle mluvčí opět ozývaly mírné neřízené detonace. "Většinou v noci, ale i během sobotního dopoledne," podotkla mluvčí.
 
Pokud to podmínky dovolí, přiletí dnes odpoledne také policejní vrtulník. Bude monitorovat areál, pořizovat snímky a měřit aktuální teplotu. "Pyrotechnici potřebují mnohem více informací a snímků z epicentra, které aktuálně vyhodnocují. Na jejich základě se rozhodují o dalším konkrétním postupu," podotkla Kozumplíková.
 
O víkendu policisté z bezpečnostních důvodů vrtulník s termovizí nevyužili. "V sobotu i v neděli opět vyrazili do areálu se svým konvojem, zkoumali jednotlivé budovy, zda nejsou opětovně poškozeny nočními explozemi, pokračovali v čištění přístupových cest. Jejich práce bude ještě pár týdnů trvat. V práci jim nevadí déšť, vítr ani mráz. Jediné, co jim zabrání v průzkumu a likvidaci nebezpečné munice, je sníh," podotkla mluvčí.
 
Kriminalisté se prozatím do epicentra výbuchu nedostanou. "Před jejich vstupem musí mít pyrotechnici naprostou jistotu, že je prostor bezpečný. Vzhledem k neustávajícím detonacím tuto jistotu prozatím nemáme. Je nutné důkladně vyčistit okolí ohniska původního výbuchu od veškeré munice, která se zde nachází," řekla Kozumplíková.
 
Policisté stále kontrolují okruh 1200 metrů od ohniska výbuchu. "Denně je na místě asi sedmdesát policistů," podotkla mluvčí. Další evakuace obyvatel z přilehlých obcí však podle policie není v plánu.
 
Výbuch a následný požár zničily sklad munice, který má pronajatý ostravská firma Imex Group. Pohřešováni jsou stále dva její zaměstnanci, muži ve věku 56 a 59 let. Právní zástupce firmy uvedl, že škoda se bude pohybovat v desítkách milionů korun. Na místě jsou veškeré druhy munice od pěchotní přes munici do ručních protitankových zbraní a dělostřeleckou munici až po letecké pumy.
 
zdroj: ČTK