Kampaň ODS ve Zlínském kraji zahájila Miroslava Němcová

Kampaň ODS do předčasných sněmovních voleb ve Zlínském kraji dnes odstartovala místopředsedkyně a celorepublikový volební lídr strany Miroslava Němcová. Zlínský kraj je prvním regionem, kam Němcová na zahájení kampaně zavítala. Stranu do minulých voleb v regionu vedl také celorepublikový lídr a pozdější premiér Petr Nečas. ODS bude ve Zlínském kraji obhajovat čtyři poslanecká křesla, ambice má však nyní skromnější.

"Za dobrý výsledek považuji dva poslanecké mandáty," řekl novinářům lídr kandidátky ve Zlínském kraji, místostarosta Uherského Brodu Jan Hrdý. O znovuzvolení nebude kromě Nečase usilovat žádný z dřívějších poslanců. Nečas ani starosta Holešova Pavel Svoboda nekandidovali, Jaroslav Plachý neprošel primárními volbami a Tomáše Úlehlu strana za postoj při vládní krizi vyloučila. Němcová uvedla, že Úlehla znamená pro ODS "lokálně vykřičník". Úlehla do voleb v kraji vede blok Hlavu vzhůru. 
    
Němcovou dnes lidé mohli potkat před sídlem krajského úřadu, kde si ODS otevřela "kavárničku". Podobné plánuje i v jiných krajích. Strana sází na setkání s lidmi, využije ale i elektronická média a hodlá prezentovat také své komunální politiky. "Veřejnost je přesvědčena, že ODS je tři, čtyři roky pořád stejná. Ale v ODS dnes působí jiní lidé, mají v mnohém úplně jiné názory. Víme, že máme nesmírně málo času, abychom to dokázali veřejnosti vysvětlit, ale budeme to se vším nasazením dělat," uvedl Hrdý. 
    
Podle Němcové je kandidátka ODS v kraji významně obměněná a z 22 jmen je deset žen. Na druhém místě je místostarosta Lukova na Zlínsku Michal Teplý, třetí příčku obsadil starosta Valašského Meziříčí na Vsetínsku Jiří Částečka a na čtvrté pozici je starostka Kroměříže Daniela Hebnarová. Na kandidátce se na desáté příčce objevuje i bývalá primátorka Zlína Irena Ondrová a na posledním, 22. místě, advokát, disident a bývalý šéf civilní kontrarozvědky Bezpečnostní informační služby (BIS) Stanislav Devátý. 
    
ODS oslovil sám, neboť prý chce straně, "od které se spousta lidí odvrací a kope do ní", pomoci. "K moci se navíc derou opět staré struktury," vysvětlil Devátý, jenž byl členem ODS v letech 1991 a 1992, kdy členství přerušil kvůli angažmá ve Federální bezpečnostní službě a posléze v její české nástupnické organizaci BIS. Nyní je na kandidátce jako nestraník. 
    
Z posledního místa v minulých krajských volbách s cílem pomoci Straně práv občanů - zemanovci (SPOZ) kandidoval i někdejší šéf slušovického družstva František Čuba. Díky preferenčním hlasům se ale nakonec stal zastupitelem i členem krajské rady. Devátý, který ve slušovickém družstvu v letech 1984 až 1988 také pracoval, s podobným úspěchem nepočítá. "Není to vyloučeno, ale já si myslím, že se to nestane. Vyrostla totiž nová generace, která mě moc nezná," řekl ČTK. Na kandidátce SPOZ je opět i Čuba, kterého by porazit chtěl. "Myslím si, že Čuba patří do Gottwaldova a já do Zlína," uzavřel Devátý. 
 
zdroj: ČTK