"Za dobrý výsledek považuji dva poslanecké mandáty," řekl novinářům lídr kandidátky ve Zlínském kraji, místostarosta Uherského Brodu Jan Hrdý. O znovuzvolení nebude kromě Nečase usilovat žádný z dřívějších poslanců. Nečas ani starosta Holešova Pavel Svoboda nekandidovali, Jaroslav Plachý neprošel primárními volbami a Tomáše Úlehlu strana za postoj při vládní krizi vyloučila. Němcová uvedla, že Úlehla znamená pro ODS "lokálně vykřičník". Úlehla do voleb v kraji vede blok Hlavu vzhůru.
Němcovou dnes lidé mohli potkat před sídlem krajského úřadu, kde si ODS otevřela "kavárničku". Podobné plánuje i v jiných krajích. Strana sází na setkání s lidmi, využije ale i elektronická média a hodlá prezentovat také své komunální politiky. "Veřejnost je přesvědčena, že ODS je tři, čtyři roky pořád stejná. Ale v ODS dnes působí jiní lidé, mají v mnohém úplně jiné názory. Víme, že máme nesmírně málo času, abychom to dokázali veřejnosti vysvětlit, ale budeme to se vším nasazením dělat," uvedl Hrdý.
Podle Němcové je kandidátka ODS v kraji významně obměněná a z 22 jmen je deset žen. Na druhém místě je místostarosta Lukova na Zlínsku Michal Teplý, třetí příčku obsadil starosta Valašského Meziříčí na Vsetínsku Jiří Částečka a na čtvrté pozici je starostka Kroměříže Daniela Hebnarová. Na kandidátce se na desáté příčce objevuje i bývalá primátorka Zlína Irena Ondrová a na posledním, 22. místě, advokát, disident a bývalý šéf civilní kontrarozvědky Bezpečnostní informační služby (BIS) Stanislav Devátý.
ODS oslovil sám, neboť prý chce straně, "od které se spousta lidí odvrací a kope do ní", pomoci. "K moci se navíc derou opět staré struktury," vysvětlil Devátý, jenž byl členem ODS v letech 1991 a 1992, kdy členství přerušil kvůli angažmá ve Federální bezpečnostní službě a posléze v její české nástupnické organizaci BIS. Nyní je na kandidátce jako nestraník.
Z posledního místa v minulých krajských volbách s cílem pomoci Straně práv občanů - zemanovci (SPOZ) kandidoval i někdejší šéf slušovického družstva František Čuba. Díky preferenčním hlasům se ale nakonec stal zastupitelem i členem krajské rady. Devátý, který ve slušovickém družstvu v letech 1984 až 1988 také pracoval, s podobným úspěchem nepočítá. "Není to vyloučeno, ale já si myslím, že se to nestane. Vyrostla totiž nová generace, která mě moc nezná," řekl ČTK. Na kandidátce SPOZ je opět i Čuba, kterého by porazit chtěl. "Myslím si, že Čuba patří do Gottwaldova a já do Zlína," uzavřel Devátý.
zdroj: ČTK