Konec roku v Muzeu Kroměřížska

Ještě do neděle 25. listopadu 2012 výstava ilustrací Kláry Folvarské ke knize Prof. Petra Piťhy - Slyšte slovo a zpívejte píseň - o životě svatých Cyrila a Metoděje.

Výstava Portrétní trialog PRODLOUŽENA do 27. ledna 2013

Výstava portrétů osobností českého umění a kultury objektivem tří uměleckých fotografů - Jana Šplíchala, Karla Kuklíka a Michala Tůmy.
 
Na výstavě "potkáte" spoustu významných a populárních osobností, mezi jinými jsou tu:
 
Jan Zrzavý, Josef Sudek, Arnošt Lustig, Ludvík Vaculík, Jindřich Štreit, Josef Jíra, Jaroslav Šerých, Aleš Veselý, Juraj Herz, Miroslav Rada, Bohumil Hrabal, Adriena Šimotová, Vladimír Boudník, Jiří Černý či Jiří Menzel, ale i Jolana Voldánová, Adolf Born, Josef Škvorecký 
 
Výstava Lidový rok od půstu k masopustu do 31. ledna 2013
 
Výstava přibližuje nejvýznamnější lidové slavnosti v roce, jak byly po staletí utvářeny rytmem přírody a křesťanskými svátky. Velikonoce, pálení čarodějnic, stavění májky, královničky, dožínky, dušičky, doba adventní, Vánoce a masopust jsou ve výstavě představeny prostřednictvím pokrmů, oblečení i obřadních předmětů, které jsou s těmito svátky spjaty. 
 
Lidský život - narození a křest, svatba a smrt - je prezentován zvyky, kroji a obřadními jídly.
 
Velký mechanický betlém v podloubí muzea od 2. prosince 2012 do 6. ledna 2013
 
V podloubí muzea na Velkém náměstí v Kroměříži je opět po roce k vidění velký mechanický betlém Josefa Bařinky a Františka Tvrdoně z roku 1959.
 
Výroba a stavba betlémů, typická především pro horské a podhorské kraje, byla spojena s podomáckou výrobou, zejména zpracováním dřeva a řezbářstvím. Naproti tomu bohaté, zemědělské kraje jako např. Haná, jsou na lidové betlémy chudé. Přesto i zde najdeme betlémské soubory nebo jejich torza, instalované většinou v kostelech, které mají dokumentární a uměleckou hodnotu. Kromě několika málo dřevěných patří většina z nich sériové produkci, kdy byly figurky lisovány z terakoty (pálené hlíny) nebo sádrové směsi, jako kopie dřevořezových originálů.
 
Náleží k nim také 3,5 m dlouhý a 1,5 m vysoký betlém s horskou krajinou, betlémským městem a jeskyní, který byl původně instalován v kostele sv. Kateřiny v Prusinovicích. 
 
Mechanismus uvádí do pohybu figurky postav kolem betlémské jeskyně, větrný a vodní mlýn a v celé scenérii jeskyně a města Betléma se střídá den a noc, vychází a zapadá slunce a vychází měsíc pod hvězdnou oblohou. 
 
Mikulášská dílna v pondělí 3. prosince 2012 od 14.30 do 17.30 h
 
Zveme Vás na tradiční mikulášské vyrábění - přijďte si vytvořit pěknou a současně praktickou dekoraci s motivem Mikuláše, čerta nebo anděla. Jako bonus je pro všechny připravena malá mikulášská nadílka.
 
Od adventu k Vánocům od 3. prosince 2012
 
Tradiční program pro děti ve školních třídách, nutno se objednat: http://www.muzeum-km.cz/akce.asp?akceid=5770
 
Vánoční dílna v sobotu 15. prosince 2012 od 9-12 a 13-16 h
 
Vyrábění dekorací a drobných dárků s vánoční tématikou.