Metanol mi zničil život, líčil u soudu podnikatel ze Vsetínska

Před Okresním soudem ve Zlíně dnes vypovídali poškození, kterým podle obžaloby dodal alkohol kontaminovaný metanolem podnikatel Daniel Rafaj z obce Zádveřice-Raková na Zlínsku. Vypovídal i muž ze Vsetínska, kterého čtyři panáky otrávené slivovice málem zabily. Přestože otravu přežil, metanol mu podlomil zdraví.

Osmačtyřicetiletý muž před vypuknutím metanolové aféry úspěšně podnikal a vedl aktivní život. V září 2012 koupil od Rafaje 20 litrů slivovice. Věděl, že obžalovaný provozuje pálenici, takže neměl důvod o kvalitě alkoholu pochybovat. Pil ho spolu se zedníky při opravě domu. Druhý den mu bylo špatně, týden pak strávil v umělém spánku v nemocnici.
 
"Předtím lyžoval, jezdil na kole a potápěl se, teď nevidí, nemůže řídit auto a chodí jako důchodce, neboť má poškozené klouby," uvedla přítelkyně poškozeného. "Jsem troska, žiju z invalidního důchodu," doplnil muž. Další lidé měli více štěstí.
 
Třicetiletý muž ze Zlínska dostal od Rafaje darem 1,5 litru slivovice v plastové lahvi. Pil ji při grilování se svým strýcem. "Nechutnala nám, vypili jsme jen asi půl litru. Pak jsem vytáhl svou meruňkovici," vyprávěl mladší z mužů. "Doktoři říkali, že ta meruňkovice nás z toho vysekala," připomněl jeho strýc působení etanolu, který zpomaluje škodlivé účinky metanolu.
 
U zlínského soudu opět stanul i hlavní distributor otrávené směsi Jiří Vacula z Podkopné Lhoty na Zlínsku, který si odpykává patnáctiletý trest, který mu soud uložil v květnu. Vacula potvrdil, že dodal 40 litrů otrávené směsi Rafajovi a asi 2000 litrů dalšímu z obžalovaných, důchodci Zdeňku Koplovi z Vizovic na Zlínsku. Rafaj už dříve vinu přiznal a svého jednání litoval. Kopl naopak tvrdil, že Vacula "blábolí nesmysly".
 
Policii se nepodařilo zjistit, jak Kopl s údajně převzatým lihem naložil. Muži proto za ohrožování zdraví závadnými potravinami hrozí nejvýše dvouletý trest, není mu kladeno za vinu poškození zdraví konzumentů.
 
Rafaj ale řekl, že míchal "slivovici" i z alkoholu, který měl od Kopla Vlastislav Plonka ze Zlínska, jenž krátce po vypuknutí aféry spáchal sebevraždu. Podle Rafaje mu Plonka řekl, že asi 2000 litrů lihu koupil právě od Kopla. Plonkova žena ale dnes u soudu řekla, že Kopla nezná a že větší množství lihovin doma nikdy neměli.
 
Rafajovi hrozí za ohrožování zdraví závadnými potravinami tři až deset let vězení. Stejné sazbě čelí i třetí z obžalovaných, Petr Veselý z Uherského Brodu, který byl Rafajovým zákazníkem. Odebral asi 120 litrů slivovice kontaminované metanolem, kterou pak prodával. Veselý podle obžaloby přivodil těžkou újmu na zdraví dvěma zákazníkům. U soudu řekl, že se domníval, že kupuje slivovici z legální pálenice. Cítí se prý podveden svým dodavatelem.
 
Hlavní líčení pokračuje 26. listopadu.
 
zdroj: ČTK