Ministerstvo dopravy o zřízení registru jízdních kol neuvažuje

Návrh na zřízení centrálního registru jízdních kol, o kterém informovala Mladá fronta Dnes (MfD), měl v rámci jednání o národní cyklostrategii jen rozpoutat debatu na téma krádeže kol. Ministerstvo dopravy, podle deníku autor návrhu, o jeho vytvoření neuvažuje. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. Za dobrý nápad to nepovažuje ani premiér Petr Nečas (ODS). Vedlo by to jen ke zvýšení administrativních povinností, řekl novinářům po regionálním sněmu ODS v Pozlovicích na Zlínsku.

Obdobného názoru jako Nečas je i ministerstvo dopravy. "Ministerstvo dopravy (...) nepřipustí vytvoření žádného nového 'registru kol', který by zatížil veřejnost po administrativní stránce a stát po stránce finanční," uvedl mluvčí. 

Doplnil, že s návrhem na zřízení registru přišlo na při vytváření strategie cyklistické dopravy ministerstvo vnitra, podle něhož by mohl posloužit policii při dohledávání kradených kol. Myšlenkou přitom bylo propojit již existující dobrovolné lokálních databáze v jednu, upřesnil Neřold a zdůraznil, že šlo jen o úvahu v boji proti krádežím kol. 
    
Podle Nečase ale není příliš reálné, že registr pomůže odhalit krádeže kol. Zřízení registru je navíc podle něj jen ve stadiu úřednických nápadů, které unikly do médií, aniž se tím zabývala vláda. Premiér s úsměvem poznamenal, že jemu od dětství také ukradli tři kola. "Moje zkušenost však je, že ne každý úřednický nápad je třeba vykonávat," poznamenal Nečas. 
    
V českých domácnostech jsou podle MfD asi čtyři miliony bicyklů, loni jich bylo ukradeno 7746 a policie objasnila jen asi sedminu krádeží. Konkrétní plán registru úřady ještě připraven nemají. 
    
Registr jízdních kol zařadilo ministerstvo dopravy podle deníku do své strategie rozvoje cyklistické dopravy. "Zatím je vše pouze ve stadiu prověřování možnosti," řekl deníku Roman Kluzák z tiskového oddělení úřadu. Ministerstvo vnitra již zjistilo, že by vytvoření registru přišlo stát asi na 20 milionů korun. Chtělo na projekt získat evropské dotace, ale zatím bez úspěchu. 
 
zdroj: ČTK