Ministr kultury ČR navštívil požárem poničený objekt Libušína na Pustevnách

V neděli 16. března dopoledne navštívil požárem poničený objekt Libušína na Pustevnách ministr kultury ČR Daniel Herman. Požár zasáhl tuto národní kulturní památku, která sloužila jako restaurace, v noci na 3. března. Oheň zničil zejména pravou část Libušína, umělecky hodnotnou jídelnu. Příčina požáru ještě není známá, ale s velkou pravděpodobností ho nezpůsobila technická závada. Vyšetřovatelé dál pracují s verzí úmyslného nebo nedbalostního vzniku požáru. Policie stále čeká na výsledky expertiz, známé budou zřejmě až za několik týdnů či měsíců.

Na opravu kulturní památky zřejmě nebudou stačit peníze z pojistky. Daniel Herman ale pomoc státu označil za svoji prioritu. Peníze pro Libušín se prý v rezervách ministerstva kultury najdou.  
 
„Sanační práce, které je tady třeba udělat, na to bychom brali z vlastních rezervních prostředků. Co se týče té velké částky, tak zatím není jasné, co bude z jakých zdrojů a z prostředků vlády,“ řekl ministr.  
 
"Bylo pro nás podstatné, aby pan ministr na vlastní oči viděl, jak chata vypadá a v jakém je stavu. Od začátku je deklarována a je nám přislíbena pomoc ministerstva kultury. Pracovní časový harmonogram termínů je přibližně stanoven, jeho konkrétní podoba je předmětem dalších jednání. V nejbližších týdnech bude objekt zastřešen, stále probíhá zabezpečení objektu a předprojektové přípravy," uvedl Jindřich Ondruš, ředitel muzea.
 
Objekt pojmenovaný po bájné kněžně Libuši byl otevřen v roce 1899. Interiér zdobily fresky a sgrafita s motivy valašských a slovenských pověstí podle návrhů Mikoláše Alše. K unikátům patřily tři secesní lustry, příborník, skleník a hodiny. 
 
Aktuální informace o stavu veřejné sbírky či umístění jednotlivých pokladniček najdete zde.