Muzejní Mikulášský podvečer pro malé i velké

6. prosince má svátek svatý Mikuláš, o jehož životě a skutcích existují rozsáhlé legendy. Biskup, světec, patron a ochránce, pomocník v nouzi a hlavně přítel dětí. V předvečer svého svátku, 5. prosince 2013 od 14.00 do 20.00 hod., zavítá do Valašské dědiny Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a bude rozdávat radost dětem i dospělým.

Po dlouhých 10-ti letech, kdy měl až neočekávaný ohlas u návštěvníků, se podvečerní prohlídka ztichlých, na zimu i Vánoční svátky připravených chalup, vrací zpět na Valašskou dědinu. Příprava programu je velmi náročná, vždyť v roubených objektech svítí louče a petrolejky, topí se v kamnech a v peci, aby atmosféra co nejvíce připomínala dávné časy.
 
Pokud nám bude přát opět počasí, otevřou se pro návštěvníky brány areálu už v 14 hodin. Také děti, které jsou vždy nedočkavé a touží po nových zážitcích, si budou chtít užít déle nevšední vzhled chalup, které jinak znají pouze za denního světla.
 
Co všechno letos mohou návštěvníci vidět, slyšet a ochutnat bude tak trochu překvapením. Jisté ale je, že podvečer se neobejde bez Mikuláše a jeho nadělování, čertů, Mikulášovy matičky a dalších tajemných postav, které patří k tomuto krásnému a tajemnému období. Ti, kteří chtějí svým hodným dětem nebo vnoučatům dopřát zvláštní nadílku, mohou odevzdat balíčky v Živém domě, aby se včas dostaly k adresátům, průběžně od 14.00 do 16.30.
 
Letošní nadílka bude tak trochu jiná. Nadělovat bude samozřejmě Mikuláš, ale ve své chalupě na dědině. Pro ty odvážnější bude za Mikulášem připravena pohádková cesta kolem čertova mlýna, ale to už odkrýváme část programové kuchyně, která by nebyla překvapením nejen pro nejmenší.
 
Nadělovat bude, pokud jsme byli hodní, také Matička - je připomenutím starého zvyku, zaznamenaného také v Rožnově.
 
Všechny chalupy budou osvětleny, přivítají Vás jejich dočasní obyvatelé, vůně pečiva, perníčků, svátečně upravené stoly, svědčící o mimořádné pozornosti, jakou věnovaly hospodyně přípravě na nejradostnější svátky. Protože nejen slavnostmi žijeme, bude se v některých chalupách pracovat - tkát, příst, vyšívat, vyřezávat.
 
Na své přijdou také milovníci krajových vánočních specialit - vánočního čaje, sušeného ovoce, pečiva.
 
Až se unaveni dostanete k poslední chalupě, kde se každý rád zastaví u roztopené pece, aby ochutnal něco z pod pokličky, dáte se jistě do řeči se staříčkem, který zná tolik pověstí a  pohádek, že jeden večer nestačí.
 
Hlas ponocného oznámí ve 20 hodin konec kouzelného večera, dědina se s Vámi tiše rozloučí a  světla zářící z malých oken chalup Vás vyprovodí na cestu do Vašich domovů. Abyste i Vy stačili připravit své Vánoce, pro něž mohou být ty naše, muzejní, alespoň drobnou inspirací.
 
Děti do 15 let mají vstupné zdarma. Zbylí návštěvníci běžné vstupné do areálu Valašské dědiny včetně interiérů.
 
Program Mikulášského podvečera:
 
Živý dům – příjem dárků od 14.00 do 16.30; prodej mikulášského a vánočního zboží
Škola z Velkých Karlovic – Miloňova – od 16.00 nadělování dárků
Fojtství z Lidečka – zimní přástky
Chalupa z Velkých Karlovic – Jezerného čp. 38 – pečení perníčků
Chalupa z Nového Hrozenkova čp. 536 – řezbář a vaření domácí čokolády
Obytný dům z Nového Hrozenkova čp. 10 – pečení mikulášského pečiva, textilní výrobky s vánoční tématikou
Kovárna z Lutoniny – kovářské řemeslo
Stánisko – dům z Karolinky – Rákošového – pohádky pro děti
Chalupa z Velkých Karlovic – Miloňova – nejen mikulášské občerstvení z valašského šporhelta
 
Mikulášský podvečer, stejně jako v loňském roce, zahájí  sérii vánočních pořadů v areálech muzea. Pořad prioritně zaměřený na školy a skupiny – Vánoce na dědině – proběhne ve všední dny od 9. do 18. prosince a přinese tradiční program s ukázkami zimních prací, přípravy Vánoc a vánočního zvykosloví. Oblíbený Vánoční jarmark v Dřevěném městečku muzea v letošním roce připadne na sobotu 14. prosince a návštěvníci se mohou těšit na dílny lidových výrobců pro nákup posledních dárků, koledování, obchůzky lucek a čertů, draní peří a nabídku vánočních pokrmů. Oživené budou i objekty Valašské dědiny na stráni. Vánoční pořady završí živý betlém v sobotu a neděli 21. a 22. prosince. Vánoční mše svatá se koná v kostele sv. Anny v areálu muzea 28. prosince od 16.00.
 
Kompletní přehled informací o jednotlivých pořadech najdete na www.vmp.cz a na www.facebook.com/VMPRoznov.