Muži prodávali pančovaný alkohol

Policie dopadla dva muže z Valašských Klobouků na Zlínsku, kteří údajně prodávali pančovaný alkohol. Rozbory zatím nepotvrdily, že obsahuje metanol. Čtyřiašedesátiletý muž a jeho o 28 let mladší příbuzný ale podle kriminalistů ošidili stát na spotřební dani odhadem o 900.000 korun. Za krácení daně, poplatku a podobné povinné platby a porušení předpisů o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží jim hrozí až osm let vězení. ČTK to řekla krajská policejní mluvčí Jana Macalíková.

Muži měli podle policie uskladněny tisíce litrů alkoholu bez potřebného označení nebo dokladu původu. "Na dvojici obchodníků přišli policisté z místního obvodního oddělení. Minulý čtvrtek večer si všimli podezřele odstaveného vozu mimo město, u staré budovy. Vůz byl zaparkovaný tak, aby se nebylo možné dostat do kufru. Policisté našli majitele, který jim auto otevřel. Byly v něm asi 4000 litrů alkoholu, z 80 procent pančovaného," uvedla Macalíková s tím, že dalších 500 litrů se našlo při následných domovních prohlídkách.

"Veškerý alkohol jsme zajistili a odebrali vzorky z jednotlivých sérií. Prozatím se nepotvrdilo, že by byl pančovaný jedovatým metanolem. Podrobnější rozbory provádí celní správa," uvedl vedoucí oddělení hospodářské kriminality Robert Mařák. Doplnil, že ani jeden z obchodníků nebyl schopen prokázat původ zboží. Asi pětina alkoholu byla v originálních lahvích s kolkem, zbytek byl v plastových barelech nebo v lahvích, které byly označeny etiketami "Lašský rum", "Vodka Lunar", "Moravská švestka" a podobně, vše bez kolků.
 
"Našli jsme také stovky etiket a vršků, které byly nachystány pravděpodobně pro další použití. Kromě alkoholu policisté našli i 6500 krabiček cigaret, taktéž bez povinného označení," uvedla Macalíková. Policisté prohledali tři nemovitosti. Sklady ukázali také Státní zemědělské a potravinářské inspekci. Při prohlídce se totiž našlo i větší množství potravin - vejce, rýže a zelenina. Podle policie byly připraveny k prodeji, ale přitom byly skladovány v nevyhovujících a nehygienických podmínkách.
 
zdroj: ČTK