Myslíte, že Uměli Valaši fyziku?

Jak důležité byly základy fyziky pro pracovní a společenský život Valachů? Jak ve všedním životě fungovaly jednoduché stroje; k čemu sloužily; jak byly zdokonalovány? S důrazem na využití jednoduchých strojů a také vyzkoušení si řemesla se vše potřebné a ještě mnohem více dozvíte při návštěvě výchovně-vzdělávacího programu, který se od 13. do 15. května již druhým rokem uskuteční v prostorách Mlýnské doliny a Živého domu Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Program v přibližné délce 120 minut je určen pro předem objednané skupiny, především pro žáky II. stupně ZŠ a SŠ. 

„Termíny tohoto pořadu pro letošní rok jsou již plně obsazeny, což nás samozřejmě těší, jsme rádi, že je zájem i o tyto novější formy výchovně-vzdělávacích pořadů. Cílem je poznat i jednotlivá místa a objekty areálu Mlýnské doliny a zároveň si i prakticky některé činnosti vyzkoušet – program se totiž skládá z teoretické i praktické části. Děti budou při vstupu do Živého domu seznámeny se základními jednoduchými stroji a na vybraných stanovištích si mohou vyzkoušet kování hřebíků či lisování oleje, program je také doplněn o drobnou ochutnávku“, uvedl Jindřich Ondruš, ředitel muzea.
 
Jednotlivá stanoviště:
 
1. Živý dům - všeobecný úvod, seznámení se s jednoduchými stroji, které lze na prohlídce vidět
 
2. Kovárna č. 8 - Hamr z Ostravice –  vodní kolo na hřídeli, páka, kladka atd.
 
3. Mlýn z Velkých Karlovic - mlýnské kolo, palečné kolo, jež otáčí pastorkem, upevněném na vertikální hřídeli atd.
 
4. Valcha z Velkých Karlovic – využití při zplsťování látek
 
5. Pila z Velkých Karlovic – pila se dvěma vodními koly – „valašská jednonoška”
 
6. Lisovna oleje z Brumova – lisování oleje pomocí kola na hřídeli, působení tlaku
 
7. Vozovna – zastoupeny všechny stroje - zemědělské, jízdní
 
Pořad se koná v nejmenším a nejmladším areálu muzea – Mlýnské dolině – který se skládá z části z vodních technických staveb a k provozu potřebuje vodu ze zrekonstruovaného vodního náhonu, který areálem prochází a také napájí dva rybníčky v muzeu. Areál je otevřen veřejnosti od května do konce září dle běžné otevírací doby.