Napajedelský zámek se otevře veřejnosti, chystá novou výstavu

Napajedelský zámek se o víkendu otevře veřejnosti. Lidé si mohou prohlédnout interiéry, navštívit výstavu Návrat rodu Baltazzi na zámek do Napajedel nebo posedět v zámecké kavárně, sdělila dnes ČTK manažerka zámku Petra Psotková. V létě bude na zámku otevřena nová výstava nazvaná Kouzlo historie. 

"Od června bude k nahlédnutí výstava, která mapuje městečko Napajedla, historii zámku samotného a rovněž působení rodiny a firmy Baťa na zámku a také ve firmě Fatra," uvedla Psotková. 
    
První návštěvnický víkend budou návštěvníci platit poloviční vstupné, zámek se připojil k akci Brány památek dokořán. Památka je od června a v září otevřena o víkendech a svátcích, v červenci a srpnu denně. Na zámku působí i Moravský kulinářský institut, který nabízí kurzy vaření. 
    
Zámek byl postaven v letech 1764 až 1769 jako pozdně barokní šlechtické sídlo. Jeho autorem je brněnský architekt František Antonín Grimm, který projektoval i zámky v Bystřici pod Hostýnem a Vizovicích. Stavbu obklopuje desetihektarový park v anglickém stylu se vzácnými dřevinami a rybníčkem. 
    
Zámek byl po řadu let zavřený a chátral, nyní je v soukromých rukou, od roku 2008 se postupně rekonstruuje. Nabízí také ubytování, konají se zde svatební obřady, hostiny a výstavy. 
 
zdroj: ČTK