O volby senátora je na Zlínsku a Slovácku zatím malý zájem

O senátní volby na Zlínsku a Uherskohradišťsku je zatím malý zájem. Například největší města v obvodu, Otrokovice a Uherský Brod, hlásí k 16:30 volební účast kolem šesti procent. Nový senátor v obvodě 80 nahradí Tomia Okamuru, jemuž mandát zanikl poté, co se loni stal poslancem. Volební místnosti se otevřely ve 14:00 a dnes se uzavřou ve 22:00. O hlasy voličů se uchází devět kandidátů. Volby pokračují v sobotu. 

Asi šest procent voličů zatím odevzdalo svůj hlas i v Napajedlech. "Fronty se před volebními místnostmi určitě netvoří," řekla ČTK vedoucí správního odboru tamní radnice Zdeňka Sukupová. Necelých sedm procent voličů hlasovalo v Luhačovicích. Vyšší účast hlásí Bojkovice. "Ve dvou největších okrscích je deset procent. Přišli skalní voliči a komise již s přenosnou urnou navštívila domovy pro seniory, kde bývá vždy účast vysoká," popsala Jitka Měsková z radnice. 
    
Volební obvod 80 zahrnuje 79 měst a obcí. Při volbách v říjnu 2012 zde bylo zapsáno přes 99.300 voličů. Svůj hlas jich v prvním kole odevzdalo 42,9 procenta, do druhého kola poslali Okamuru a zlínského hejtmana Stanislava Mišáka (ČSSD). První kolo voleb se konalo spolu s volbami do krajského zastupitelstva. Sami kandidáti proto očekávají, že volební účast bude nyní mnohem nižší, zhruba 20 procent. 
    
ČSSD nominovala krajskou zastupitelku Milenu Kovaříkovou, lidovci starostu Uherského Brodu Patrika Kunčara, ODS bývalého hejtmana Libora Lukáše a komunisté zastupitele Zlína Radomíra Rafaju. Za hnutí Starostové a nezávislí a Zlínské hnutí nezávislých kandiduje hudebnice Zuzana Lapčíková, za hnutí Nezávislí předsedkyně Sdružení místních samospráv Jana Juřenčáková a za Okamurův Úsvit přímé demokracie lékař Pavel Talaš. 
    
O hlasy voličů usilují i Luděk Maděra za Českou pirátskou stranu a Jiří Remeš za Stranu svobodných občanů. Ve druhém kole voleb předloni hlasovalo 26,6 procenta oprávněných voličů. Druhé kolo se uskuteční, pokud některý z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu odevzdaných hlasů hned v kole prvním. Konalo by se o týden později. Nový senátor bude zvolen jen na zbytek Okamurova mandátu, tedy do podzimu 2018. 
    
Prvním senátorem v obvodě 80 byl v letech 1996 až 2006 nynější krajský předseda lidovců Jiří Stodůlka. Ve volbách v roce 2006 ho ale porazila Juřenčáková. Předloni se tam stal senátorem Okamura. 
 
zdroj: ČTK