Objekt Libušín na Pustevnách – více než týden po požáru

Před více než týdnem rozsáhlý požár nenávratně poškodil cennou národní kulturní památku objekt Libušín na Pustevnách. Policejní vyšetřování prozatím neprokázalo příčinu vzniku požáru. Celkové odhadované náklady škody jsou prozatím neupřesněné.

„V těchto dnech probíhá na objektu zabezpečení a stabilizace tak, aby nedošlo k sesuvu ohořelých částí – na tomto se podílejí 2 firmy. Práce probíhá za dohledu statika, který koncem týdne dodá podrobnou zprávu o statice objektu. Celý prostor je od konce minulého týdne oplocen vysokým plotem a hlídán. Konzervátoři v úterý a středu tento týden budou ještě prohledávat ohořelé sutiny a budou se snažit zachovat i drobné prvky, které nesou původní známky – např. kachle, úchytky apod. Veškeré prvky a části, které budou sejmuty a vyklízeny, jsou a budou dokumentovány. Pokračujeme v odvozu vybavení kuchyně objektu. Nábytek, který se podařilo zachovat z levé části – Staré Pustevny – je již v prostorách muzea. Přibližně do měsíce by mělo být hotové nadkrytí objektu – i z doporučení Odboru kultury a památkové péče Zlínského kraje vyplývá, že by se mělo jednat o dřevěné deskové krytí umístěné na vaznících tak, aby konstrukce byla zabezpečena i proti extrémním vlivům počasí (vítr, sníh apod.), které se v lokalitě Pusteven (1 018 m.n.m.) vyskytují. Zároveň probíhá dále jednání s pojišťovnou o náhrady za vzniklé škody na objektu Libušín. Vedlestojící objekt Maměnky je bezpečnostně v pořádku a znovuuveden do provozu“, uvedl Jindřich Ondruš, ředitel muzea.
 
Probíhající veřejná sbírka na obnovu objektu – aktuální stav konta k 12. 3. 2014 (07.00) byl téměř 835 000,- Kč. Číslo účtu sbírky je: 107-6978880207/0100.  Včerejším odpolednem byla rovněž umístěna pokladnička do informačního centra v Rožnově pod Radhoštěm. V nejbližších dnech budou následovat další místa – Pustevny, Frenštát pod Radhoštěm, Trojanovice,  Prostřední Bečva, Valašská Bystřice či Bordovice. 
 
„Objevují se i pomoci ze strany firem – například nabídky na práce, materiálu apod. Několik firem se vzdalo například výtěžku z prodeje konkrétního výrobku či služby – částky v této výši budou převedeny na účet veřejné sbírky. V těchto dnech jde například do oběhu pamětní medaile s Jurkovičovými motivy, jejíž koupí podpoříte taktéž obnovu Libušína. Tyto nabídky budeme průběžně vyhodnocovat a konkrétně na ně reagovat. Všem i touto cestou děkujeme za nabízenou pomoc“, uvedl Ondruš.