Obžalovaní v metanolové kauze přijali tresty bez velkých emocí

Bez velkých emocí přijali dnes obžalovaní u zlínského krajského soudu rozsudek v hlavní, takzvané zlínské větvi metanolové kauzy. Dva z desíti obžalovaných přitom dostali doživotní trest. Většina obžalovaných přijala rozsudek se sklopenou hlavou či s neutrálním výrazem ve tváři. Jen na některých z nich bylo vidět rozrušení a nervozita.

Neutrální výraz zachovali po vynesení rozsudku hlavní aktéři kauzy, údajní míchači otrávené směsi Rudolf Fian a Tomáš Křepela, kterým soud udělil nejvyšší tresty. Větší emoce byly v průběhu hlavního líčení vidět na těch, kteří si odnesli nižší tresty. Například prodejce alkoholu Libor Vanderka při své závěrečné řeči pronesl s pláčem jen: "Nevím, co k tomu říct." Soud mu udělil trest 20,5 roku. Pohnutým hlasem mluvil i jednatel firmy Verdana Robert Sedlařík, který vyvázl s nejnižším, osmiletým trestem.
 
Vyvrcholení kauzy provázel velký zájem médií, například veřejnoprávní Česká televize vyslala na místo přenosový vůz a hned čtyři štáby. Kameramani v jednací síni neváhali stát na lavicích, aby "ulovili" záběry obžalovaných.
 
Atmosféra v jednací síni byla relativně klidná, nikdo z obžalovaných si žádné excesy nedovolil. Vzrušení zavládlo v okamžiku, kdy ke konci líčení nastoupili do síně policisté, kteří měli odvézt tři z obžalovaných do vazby. S tou evidentně nepočítali, překvapeni byli také jejich advokáti.
 
Předseda senátu Radomír Koudela po skončení líčení novinářům řekl, že trest doživotí udělil poprvé. "A doufám, že naposledy," podotkl. Rozhodnutí tříčlenného senátu však bylo podle něj jednoznačné.
 
zdroj: ČTK