Otec kupoval na Vsetínsku pivo a vodku šestnáctiletému synovi

Policie při víkendových kontrolách ve Zlínském kraji našla opilé mladistvé. Například šestnáctiletému chlapci z Liberce, který byl s rodiči na diskotéce u jezera Balaton v Novém Hrozenkově na Vsetínsku, koupil pivo a vodku jeho otec. Hrozí mu až třítisícová pokuta. Další mladí lidé pod vlivem alkoholu byli přistiženi třeba na pouti ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku nebo v Uherském Brodě, kde se konaly slavnosti piva.

Policie na Vsetínsku kontrolovala bary, diskotéky, restaurace, ale i venkovní zahrádky, zastávky nebo lavičky, kde během teplých letních nocí těchto dnů mládež často vysedává. Podle mluvčí Lenky Javorkové hlídky zkontrolovaly stovku mladých lidí. "Nejvyšší hladinu alkoholu v dechu, 1,77 promile, jsme naměřili sedmnáctiletému chlapci ve Vsetíně na Horním náměstí," přiblížila Javorková. Šestnáctiletá slečna nadýchala 1,1 promile v Horní Bečvě, dívky ve věku 16 a 17 let byly přistiženy pod vlivem alkoholu ve Velkých Karlovicích.
 
Několik opilých mladistvých zastavili i policisté v Uherském Brodu. V jedné z ulic pod pivovarem kontrolovali tři slečny a mladíka ve věku od 16 do 17 let, alkohol pili všichni. "Dvě až tři piva jim koupila jejich dospělá kamarádka, která za to na místě dostala pokutu," řekl ČTK policejní mluvčí Aleš Mergental. Pokutu dostali i další lidé, kteří nabídli v ulicích města alkohol dalším třem sedmnáctiletým slečnám.
 
Dalšího opilého přistihla hlídka při kontrole automobilu v Uherském Ostrohu na Uherskohradišťsku. Z auta zničehonic vyrazil spolujezdec a začal utíkat. Policisté ho dostihli, poté nadýchal přes dvě promile alkoholu. "Mladík se přiznal, že vypil tři velké panáky slivovice. Nalil mu je dvacetiletý kamarád, s nímž policisté začali řešit přestupek," uvedl Mergental.
 
V Uherském Hradišti dokonce patnáctiletý kluk řídil opilý matčino auto, nadýchal téměř 0,7 promile. Mladík přiznal, že vypil 'nějaké to pivo'. Klíče od vozu prý spící matce sebral. Na Vsetínsku o rok starší dívka v pátek v noci pod vlivem alkoholu způsobila dopravní nehodu, když ve Vsetíně narazila do zaparkovaného auta. Nadýchala poté necelé dvě promile.
 
Mladí Češi pijí alkohol nejvíc z Evropy. Evropská školní studie ESPAD ukázala, že se šestnáctiletí Češi opíjejí více než jejich vrstevníci z jiných zemí. Situace se navíc zhoršuje. Zatímco v roce 1995 se aspoň třikrát za jeden měsíc opilo 14 procent mladistvých, předloni jich byla už pětina.
 
zdroj: ČTK