Policie nesdělí informace o odvozu munice z areálu ve Vrběticích

Policie nezveřejní podrobnosti k vyskladňování munice z areálu ve Vrběticích, části obce Vlachovice na Zlínsku, kde v polovině října vybuchl muniční sklad. Přesný postup vývozu, časovou posloupnost a bližší informace k vyskladňování nebudeme z taktických důvodů sdělovat, řekla dnes ČTK zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

"V tomto týdnu budeme projednávat podmínky a postup při vyskladňování munice z jednotlivých budov. V nejbližších dnech zřejmě odvezeme munici, která je uskladněná v areálu a nachystaná na odvoz do vojenského areálu v Libavé, kde bude zlikvidována za dodržení bezpečnostních podmínek v trhací jámě," poznamenala Kozumplíková.
 
Policejní pyrotechnici ukončili v neděli po 11 dnech práce asanaci okolí komunikací a skladů. Od rozházené munice, úlomků a kráterů specialisté vyčistili desítky kilometrů cest a jejich bezprostředního okolí. "To znamená, že prostor je nachystaný k odvozu materiálu uskladněného v několika desítkách budov. Prostranství kolem jednotlivých skladů je zřetelně označeno policejními páskami a kolíky pro bezpečný pohyb dopravních prostředků," uvedla mluvčí.
 
Munici, které by v areálu celkem mělo být asi 7000 tun, by měly odvážet firmy, které mají v areálu pronajaté sklady. Něco si odvezou zákazníci, kteří munici nakoupili. Zbytek je připraven zajistit stát. Munice by se měla převézt do skladu v Květné na Svitavsku, kam se vejde asi 2800 tun. Tamní sklad, který se rok nepoužíval, by měl být podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) uveden do provozu do 13. prosince.
 
Muniční sklad, který si pronajímala ostravská společnost Imex Group, vybuchl 16. října. Dva její zaměstnanci při výbuchu zemřeli. Ve skladu explodovaly desítky tun munice, letecké pumy, dělostřelecké granáty i náboje do samopalů. Náklady na odstranění následků exploze, vyčištění areálu a převoz zbylé munice dosáhnou podle policie stovek milionů korun. Obyvatelé okolních obcí si již další skladování munice v areálu nepřejí.
 
zdroj: ČTK