Přes léto opraví Zlínský kraj 15 km silnic nižších tříd

Zlínský kraj opraví přes léto silnice druhé a třetí třídy udržovacími nátěry a mikrokoberci. Zlepší se tak stav devíti úseků silnic o celkové délce 15 kilometrů. Kraj bude do oprav investovat více než 14 milionů korun, informoval ČTK hejtmanův náměstek Jaroslav Drozd (ČSSD).

Nejdelší úseky v kraji se budou opravovat mezi obcemi Kostelany a Nová Dědina na Kroměřížsku, mezi Haluzicemi a Vlachovicemi na Zlínsku a v úseku spojujícím obce Kelč a Kunovice na Vsetínsku. Práce začnou v červnu, hotovo by mělo být na konci letních prázdnin.

Při použití technologie takzvaného udržovacího nátěru se na suchou vozovku nastříká asfaltová emulze a do ní se vsype a zaválcuje kamenivo. Po takto ošetřené vozovce mohou okamžitě auta jezdit, jen se musí snížit jejich rychlost.
 
Pokládka mikrokoberce spočívá v nanášení asfaltové směsi s drobným kamenivem na silnici, kterou pak ocelový rám stírá do roviny. Zatvrdnutí trvá do hodiny, provoz je na tu dobu sveden do jednoho jízdního pruhu. Tato technologie se využívá při více zatížených vozovkách a v průtazích obcemi.
 
Zvolené technologie jsou podle Drozda méně nákladné než plošná obnova silnic, při které se odfrézuje starý povrch a položí nový koberec ze živičné směsi.
 
V loňském roce kraj udržovacími nátěry a mikrokoberci opravil 18 úseků silnic v délce 17,5 kilometru. Práce vyšly na 15 milionů korun.
 
zdroj: ČTK