Pyrotechnici ve Zlíně prohledávají budovu, která patří Březinovi

Pyrotechnici, hasiči a záchranáři dnes zasahovali v 45. budově průmyslového areálu v centru Zlína, která patří údajnému šéfovi lihové mafie Radku Březinovi. Z neoficiálních informací a z okolností zásahu vyplývá, že policisté a pyrotechnici prověřovali, zda jsou v objektu zbraně a výbušniny a zda v něm případně není další nelegální líh. Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták na dotaz ČTK pouze potvrdil, že ve Zlíně "provádějí úkony trestního řízení". Čeho konkrétně se týkají, nechtěl nyní komentovat. 

Podobně se vyjádřil i zlínský státní zástupce Jan Zubek, který případ dozoruje. "Policisté postupují opatrně s maximální pečlivostí, aby nedošlo ke škodám na majetku, potažmo k újmě na zdraví," řekl Zubek ČTK. Bližší informace dnes ani v pátek nehodlá zveřejňovat. 
    
U poměrně zchátralého objektu stálo odpoledne několik policejních aut, dva hasičské vozy a jedna záchranka. V okolí se pohybovali policisté, ale zvenku není nic vidět. Za oknem se občas mihli lidé, zahlédla zpravodajka ČTK. Podle mluvčího krajských hasičů Libora Netopila hasiči do areálu vyjeli na žádost policie, aby připravili protipožární opatření. Policejní mluvčí Petr Jaroš nechtěl zásah komentovat. "Je to akce ÚOOZ, ne našeho ředitelství" řekl ČTK. 
    
Radek Březina je považován za hlavu lihové mafie. Státní zástupce ho i s bratrem Tomášem a dalším mužem obžaloval kvůli skrytým zásobám nezdaněného lihu v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí. Olomoucký krajský soud ale věc vrátil na konci ledna do přípravného řízení kvůli souvisejícímu nedávno odhalenému podezření z další trestné činnosti. 
    
Státní zástupce napadl rozhodnutí stížností, podle něj měl soud věc projednat bez ohledu na ni. Pokud olomoucký vrchní soud stížnosti nevyhoví, Březina i jeho bratr se dostanou z vazby na svobodu. Březina je přitom nyní ve vazbě kvůli hrozbě ovlivňování svědků i kvůli obavě z útěku. 
    
Policisté nedávno při akci na Moravě obvinili 15 lidí, sedm z nich je ve vazbě, včetně Březinovy manželky. Podle žalobců mohli na nezdaněném lihu ošidit stát nejméně o tři miliardy korun. Radek Březina čelí i podezření, že z vazby nabídl policistovi desetimilionový úplatek a snažil se ovlivňovat svědky. Prý chtěl podplatit i žalobce a soudce. Hrozí mu až 16 let. 
 
zdroj: ČTK