Rožnovský skanzen chystá novou expozici o valašských krojích

Různé podoby tradičního odívání na Valašsku bude mapovat nová dlouhodobá výstava ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Vyžádá si investici přes 21 milionů korun, 80 procent pokryje dotace z takzvaných norských fondů, zbytek uhradí stát. ČTK o tom dnes informovala mluvčí muzea Petra Valíčková. 

Výstava nazvaná "Jak jde kroj, tak se stroj" by měla být hotová příští rok v dubnu. "Největší část výdajů projektu bude vynaložena na realizaci nosné výstavy krojů. Ta bude umístěna na ploše 625 metrů čtverečních ve druhém podlaží výstavních prostor objektu Sušáku a měla by návštěvníkům nejméně na pět let představit různé podoby tradičního odívání na Valašsku, především pak v oblasti Rožnovska v období od konce 19. století téměř až po současnost," uvedl ředitel muzea Jindřich Ondruš. Podle něj půjde o první dlouhodobou výstavu valašských krojů a tradičního textilu uskutečněnou v takovém rozsahu. 
    
Součástí projektu je také digitalizace katalogu textilních sbírkových předmětů a jeho zveřejnění na webových stránkách muzea. Muzeum spravuje jednu z nejrozsáhlejších textilních sbírek v zemi, obsahuje asi 20.000 kusů. "Nejstarší sbírkové kusy pocházejí z období konce 18. století, jako například obřadní plachta úvodnice datovaná rokem 1771, nebo ženské kordulky zvané rožnovské kabátky z období mezi lety 1780 až 1820," podotkla mluvčí. 
    
Muzeum si letos připomíná 90 let od svého založení. Loni skanzenem prošlo 264.640 lidí, což je o 21.000 více než v roce 2013.
 
zdroj: ČTK