Rožnovský skanzen dokončí opravu Willkova domu i nový objekt

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku letos dokončí dvě velké investice, rekonstrukci Willkova domu a stavbu nového objektu, kde bude také nový výstavní prostor. ČTK to řekl ředitel muzea Jindřich Ondruš. Nová budova u vstupu do areálu Valašské dědiny bude stát zhruba 24 milionů korun, rekonstrukce Willkova domu přijde na téměř deset milionů korun. 

Ve Willkově domě bude po jeho obnově, která by měla skončit v červnu, nové badatelské, dokumentační a informační centrum muzea, které paří ve Zlínském kraji k nejnavštěvovanějším turistickým cílům. Do objektu se po vyschnutí přestěhuje knihovna. "Přibude badatelských míst, kterých je již nyní nedostatek, badatelů přibývá," podotkl ředitel. Nová knihovna počítá s dostatkem místa do budoucna. 
    
Nový patrový objekt za vstupní budovou do muzea bude sloužit jako technické zázemí, bude tam místo pro sklady i garáže. "Nad nimi bude nový výstavní prostor, do něhož chceme umístit expozici, kterou pracovně nazýváme Cesta dřeva. Na Valašsku bylo dřevo základním materiálem," uvedl Ondruš. Objekt by měl být dokončen na podzim. 
    
Pracovníci muzea před letošní sezonou dokončili také opravy dvou objektů ve Valašské dědině, chalupy bezzemka z Leskovce a chalupy z Lužné, které jsou národními kulturními památkami. "Vyměnili jsme nejvíce poškozené dřevěné trámy, naimpregnovali jsme zbylé prvky. Upravili jsme také topeniště, aby se v objektech dalo topit, když tam budou chodit návštěvníci," uvedl technický náměstek muzea Milan Gesierich. Skanzen by chtěl rozšířit areál Valašské dědiny o tři hospodářské objekty, zejména chlévy pro zvířata, která v areálu pobývají. 
    
Muzeum si letos připomíná 90 let své existence, oslavy vyvrcholí v červenci čtyřdenními Rožnovskými slavnostmi. Folklorní festival doplní pořady, které budou připomínat jednotlivé etapy vývoje muzea. Ve skanzenu se letos uskuteční přes 40 pořadů. Tradiční programy ukazují život a zvyky na Valašsku, k nejvyhledávanějším patří velikonoční či vánoční jarmarky a pořady. Muzeu loni přibylo návštěvníků, prošlo jím 264.640 lidí, což je o 21.000 více než v roce 2013. 
 
zdroj: ČTK