Slabikář devatera řemesel a slavnost Kácení máje

Devět příležitostí pro malé i velké vyzkoušet si tradiční řemesla nabídne v sobotu 31. května po celý den areál Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. „Návštěvníci si mohou například vyzkoušet tkaní na stávku a destičkách, malování na dřevo, batikování, výrobu dřevěných píšťalek, papírových větrníků, lodiček z kůry či hadrových panenek, košíkářství či výrobu provázků. Každé řemeslo vyžaduje určitou zručnost a zkušenost. Za pár hodin nelze zvládnout žádné z nich dokonale, ale alespoň mají návštěvníci možnost si vyzkoušet, co sami dokážou vytvořit vlastníma rukama a možná objeví schopnosti, které v nás dosud jen dřímaly. Po celý den jim budou pomáhat řemeslníci – odborníci ve svém oboru. Pokud se bude dařit, mohou si návštěvníci domů odnést svůj malý originální výrobek“, uvedl Jindřich Ondruš, ředitel muzea. Jednou z předváděných činností bude v letošním roce také batika. Zájemci si mohou klidně přinést i vlastní tričko či jiný kousek oděvu, který pak společnými silami nabatikují dle svých představ.

Řemeslný program bude také doplněn několika dětskými hrami, v nichž každý účastník obdrží malou odměnu. Odpoledne se pak děti mohou těšit na divadelní představení s pohádkou v Komorním amfiteátru – v 11.00 a ve 13.00 vystoupí Divadelní společnost Jitřenka z Ostravy. 
 
Na podsínku Billova měšťanského domu budou prezentovat svou výrobu ještě zástupci z Čičman (v rámci společného projektu) – konkrétně se jedná o ukázku čičmanské vyšívky a podmalbu na sklo. Od 12.00 do 13.00 bude na palouku před fojtstvím vystupovat Folklorný soubor Lastovienka.
 
Tradiční lidová májová slavnost „Kácení máje“ se uskuteční rovněž v sobotu 31. května v areálu Dřevěného městečka. Hraje a tančí soubor Zákopčan z Hutiska-Solance od 14.00 do 16.00. K tanci jsou zváni i návštěvníci. 
 
Rodinám s nejmenšími dětmi přibylo v areálu Dřevěného městečka zázemí pro potřeby kojení a přebalování. Na sociálních zařízeních byl namontován moderní sklápěcí přebalovací pult. V prostorách vedle Janíkovy stodoly areálu byl vytvořen krytý koutek pro potřeby krmení dětí – je zde klidný a nerušený prostor.
 
Od května se po zimě otevřel veřejnosti třetí, nejmladší, areál muzea – Mlýnská dolina s ukázkou funkčních technických staveb převážně na vodní pohon. Zároveň jsou po zimě zpřístupněny interiéry největšího areálu – Valašské dědiny.  Od května je běžně otevřeno 7 dnů v týdnu (včetně pondělí). Je možno si koupit kompletní okružní vstupenku do všech areálů muzea. V ceně vstupenek do jednotlivých areálů je vstup na výstavy, pořádané v prostorách Valašského muzea v přírodě, zdarma. 
 
Vstupné i otevírací dobu muzea naleznete na www.vmp.cz.