Slovenský folklor roztančí Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Obec Slovákov v Českej republike, Folklorní sdružení Púčik z Brna, Folklorní sdružení České republiky, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a Jánošíkov dukát, o. s. pořádají v Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě 1. – 3. srpna XVI. Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2014, jediný menšinový festival v ČR, věnovaný slovenské lidové kultuře. Záštitu nad letošním festivalem převzali 1. Místopředseda vlády ČR Andrej Babiš, hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák a předseda Úřadu pro Slováky žijící v zahraničí Igor Furdík. 

Vystoupí zde přes dvacet folklorních souborů a skupin jak z České republiky, které se věnují slovenským lidovým písním, tancům a zvykům, tak špičkové soubory a sólisti ze Slovenska a také slovenské krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Chorvatska, Srbska a Maďarska. Soubory jiných národnostních menšin žijících v ČR budou letos zastupovat Romové, Řeci, Ukrajinci a Rusíni. 
 
Ve výstavních prostorách v budově Sušáku bude od pátku probíhat výstava „Ze sbírek Turčianskej galerie v Martine“. Festival pamatuje na spoluobčany se zdravotním hendikepem - především pro ně a jejich kamarády je připraven pořad „Pesničky bez bariér“. V programu festivalu jsou tradičně i soutěžní a zábavné pořady: 14. mezinárodní „Mistrovství Valašského království ve stloukání másla“, spojené se soutěží jmenovců slavného zbojníka, Jánošíků z Čech, Moravy, Slovenska i ze světa, Malá škola hry na pastýřské hudební nástroje (na fujaru a píšťalky bude vyučovat známý výrobce a muzikant Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre) a Malá škola tanců ze Šariša a Spiša (pod vedením Mariany Svoreňovej). I na jarmarku lidových řemesel mohou zájemci nejen pozorovat mistry lidového řemesla přímo při práci, ale třeba si i některou z činností sami vyzkoušet. 
 
„Jánošíkov dukát patří dnes mezi významné festivaly v rámci Zlínského kraje i celé republiky. Přijměte pozvání do nádherného prostředí Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na jedinečný svátek slovenského folkloru,“ zve 1. místopředseda Obce Slovákov v ČR Peter Lipták.
 
Festival se koná za finanční podpory Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Bratislava,  Ministerstva kultury ČR, Nadace Agrofert, Zlínského kraje, Jihomoravského kraje, Města Rožnov pod Radhoštěm, akciové společnosti Metrostav, Valašského muzea v přírodě a Folklorního sdružení ČR. 
 
Významnými partnery jsou Svetové združenie Slovákov v zahraničí, Ochranný svaz autorský Praha, Slovenský institut v Praze, Rožnovské pivní lázně, VINEm – Vinařství Nešpor ml., Garmet Rožnov pod Radhoštěm, Valašské království, Mlékárna Valašské Meziříčí, TG tisk Lanškroun a Folklórna únia na Slovensku. 
 
Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Česká televize, Rozhlas a televízia Slovenska, Mediatel, Haló noviny, Radio Proglas, TV NOE, Dětská tisková agentura, časopis FOLKLOR, KORENE – 1. slovenský časopis v ČR a On-line folklórne rádio Janko Hraško. 
 
Vstupné na do jednotlivých areálů muzea a otevírací dobu muzea najdete na www.vmp.cz.