Sníh stále komplikuje práce v muničním areálu ve Vrběticích

Sníh stále komplikuje práce v areálu muničních skladů ve Vrběticích, části obce Vlachovice na Zlínsku. Pyrotechnici zde kvůli vydatné nadílce přerušili průzkum v neděli, v noci na dnešek navíc opět sněžilo. Munice je pod sněhem, udržujeme tak pouze sjízdnost komunikací, řekla dnes ČTK zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Policie přes tuto komplikaci podle ní pořád plánuje, že odvoz munice z areálu bude zahájen na konci ledna. "Zatím s tím stále počítáme," dodala Kozumplíková s tím, že probíhají jednání o potřebných náležitostech, které je nutné před odvozem munice vyřídit. Policejním prezidentem nařízená kontrola skladů zatím podle mluvčí nezačala.
 
"Teoreticky je možné, že bude zahájena zároveň s vyskladňováním," poznamenala Kozumplíková. Policie chce zkontrolovat důkladně veškerý obsah skladů, stav munice, dodržování zákona o zbraních a střelivu a také to, zda je ve skladech materiál, který byl deklarován. Z Vrbětic byly zatím odvezeny jen chemikálie, které patřily společnosti Bochemie z Karvinska.
 
Podle ministerstva vnitra bylo v 27 skladech v areálu uloženo asi 7000 tun materiálu včetně 1000 tun výbušniny. Firmy, které si sklady pronajímají, část munice odvezou svým zákazníkům. Zbytek se přemístí do skladů v Květné na Svitavsku.
 
V areálu vybuchl loni v polovině října sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a počátkem prosince sklad číslo 12 s 98 tunami vojenského materiálu. Oba objekty si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci.
 
Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich speciální tým policejního prezidia. Bezpečnostní okruh kolem areálu střeží armáda. Uzavřena zůstává silnice mezi obcemi Haluzice a Lipová.
 
zdroj: ČTK