Starostové u Vrbětic začali řešit odškodnění lidí po výbuších

Starostové obcí v okolí Vrbětic na Zlínsku, kde loni vybuchly dva muniční sklady, začali řešit s obyvateli odškodnění za materiální škody. "Lidé si na obecních úřadech přebírají formuláře, jeden nebo dva se nám už vrátily vyplněné," řekl dnes ČTK Zdeněk Hověžák, starosta Vlachovic, pod něž Vrbětice spadají.

"Teprve to lidé začínají řešit, byly svátky," uvedl starosta. Na vráceném formuláři obyvatel uplatňoval škodu za poškozené okno při výbuchu. "Vím, že některým lidem to vysadilo okna," řekl Hověžák. V obci žije asi 1500 lidí.
 
Odškodnění fyzických osob bude řešit krajský úřad. Odškodnění právnických osob meziresorní skupina, řekl již dříve ČTK vedoucí poradců ministra obrany Bohuslav Dvořák, který byl pověřen evidováním škod. "Už jsem vyzýval firmy, které přišly zkrátka, ať si sepíší škody," dodal Hověžák. Škody podle něj utrpěli například chovatelé poblíž areálu s muničními sklady. "Některé firmy byly poškozené kvůli evakuaci, firmy stály, ale musely platit lidi, byla vypnutá elektřina," řekl starosta.
 
Starostové poškozených obcí, kromě Vlachovic i Lipové a Haluzic, požadují také plošné odškodnění lidí za psychickou újmu. Někteří obyvatelé byli třikrát evakuováni. Plošné odškodnění je pro lidi podle starosty Lipové Miroslava Paly mnohem důležitější než odškodnění za materiální škody. "Pro formulář si zatím nikdo nepřišel, lidi až tak netrápí, jestli přišli o slepici," řekl dnes ČTK Pala. Podle Dvořáka jde však o složitou záležitost z hlediska práva, neexistuje právní rámec, který by plošné odškodnění řešil. Podle Hověžáka plošné odškodnění zřejmě přijde na řadu za dlouho, vyplyne až z vyšetřování události. Policie výbuchy vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich tým policejního prezidia.
 
Obyvatele z Lipové navíc trápí uzavřená silnice do sousedních Haluzic, která spadá do bezpečnostního okruhu kolem areálu. Silnici mohou užívat jen složky integrovaného záchranného systému. Obyvatelé Lipové musejí používat objízdné trasy a je to pro ně finančně náročné. "Byl tady jeden pán, že projel 3800 korun. Když vydělává 11.000 korun, tak je to hrozné," řekl Pala.
 
V areálu, kde v říjnu a prosinci vybuchl muniční sklad, pracují pyrotechnici, čistí zejména cesty v areálu a kontrolují stav objektů, aby mohl podle plánu v lednu začít odvoz munice ze skladů. Podle ministerstva vnitra bylo v 27 skladech uloženo asi 7000 tun materiálu včetně 1000 tun výbušniny. Firmy, které si sklady pronajímají, část munice odvezou svým zákazníkům. Zbytek se přemístí do skladů v Květné na Svitavsku.
 
Sklad číslo 16, který s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a zbraní vybuchl 16. října, i sklad číslo 12, jenž s 98 tunami vojenského materiálu explodoval 3. prosince, si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci.
 
zdroj: ČTK