Uherskohradišťská nemocnice má nový digitální mamograf a CT

Uherskohradišťská nemocnice má nový digitální mamograf a CT přístroj za celkem 22 milionů korun. Mamograf stál pět milionů korun, kvalita vyšetření se zvýší díky kontrastnějším snímkům, přesnější diagnostice i menší dávce záření. Starý analogový mamograf z roku 2006 již dosluhoval, sdělila dnes ČTK mluvčí nemocnice Dana Lipovská. 

Digitální mamograf personálu zjednoduší práci. "Odpadá manipulace s kazetami a vyvolávání snímků takzvaně mokrou cestou, snímky se lékařům okamžitě zobrazí na monitoru, je možné je digitálně přemisťovat i ukládat na CD," podotkla mluvčí. 
    
V nemocnici bylo loni na screeningovém vyšetření prsou vyšetřeno mamografem 8400 žen. "Z nich u 43 byl nalezen zhoubný nádor, u 56 nezhoubný. Čtyři stovky žen pak přišly na mamograf až poté, co si nahmataly samy nález. U 36 z nich šlo o nádor zhoubný," uvedla primářka mamodiagnostického oddělení Libuše Nabitá. Počet žen, které chodí pravidelně na prohlídky, podle ní mírně stoupá, pořád je však velké množství těch, které na prevenci nedbají. 
    
Nové CT nemocnice získala za 17 milionů korun. Nový přístroj je výkonnější, umožňuje regulaci dávky záření. "Trochu se sníží i čekací doba objednaných pacientů," uvedl primář radiodiagnostického oddělení Aleš Dujka. Pacienti v Uherském Hradišti čekají průměrně dva týdny. Dosavadní přístroj CT zůstal na oddělení nukleární medicíny. 
 
zdroj: ČTK