V Uherském Hradišti začíná Letní filmová škola, skončí 3. srpna

Uherské Hradiště ode dneška až do 3. srpna hostí největší nesoutěžní filmový festival v České republice - Letní filmovou školu (LFŠ). Akce se tradičně zúčastní významní představitelé domácí i světové kinematografie. Dnes v 18:00 čeká festival slavnostní zahájení, první projekce se však rozběhnou již od 14:30. Pořadatelem LFŠ je Asociace českých filmových klubů.

Prvními projekcemi 39. ročníku uherskohradišťské filmové přehlídky bude v kině Hvězda český snímek Život s Kašparem a ve Slováckém divadle, kde se bude opět promítat po roční pauze, portugalské filmy z let 1931 a 1929 Práce na řece Douro a Tanec svatého Víta. Po slavnostním zahájení diváci v 18:30 zhlédnou snímek Když se rozednívá srbského režiséra Gorana Paskaljeviče, který bude hostem LFŠ.
 
Do Uherského Hradiště letos kromě něj dorazí například také režisér polských historických velkofilmů Jerzy Hoffman, polský scénograf Allan Starski, uznávaný autorský režisér z Portugalska Pedro Costa, slovenský režisér Dušan Hanák a legendy českého filmu Vojtěch Jasný, Jan Kačer, Pavel Landovský a Josef Abrhám.
 
LFŠ se letos bude věnovat například portugalské kinematografii, nabídne i profil režiséra Kaneta Šindóa, který je fanouškům znám svými horory Onibaba a Černý kocour. Chystá také uvedení kolekce proslulých polských historických velkofilmů v rámci cyklu Visegrádský horizont. Uvedeno bude několik premiér, například Kapitál režiséra Costy Gavrase nebo dokument Hoteliér o návratu legend Činoherního klubu k divadlu.
 
zdroj: ČTK