Ve Vizovicích zastavila policie 17 podnapilých řidičů - metalistů

Policie od čtvrtka do včerejšího poledne zastavila ve Vizovicích na Zlínsku 17 účastníků festivalu Masters Of Rock, kteří usedli za volant s alkoholem v krvi. Navíc jsme narazili na šest řidičů, kteří jeli pod vlivem drog, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Jana Macalíková. Policie hodnotí desátý jubilejní ročník metalového svátku jako průměrný. Festival se konal od čtvrtka do neděle, mezi jeho hvězdy patřili například finští Nightwish nebo Sabaton ze Švédska.

"Například dnes v jednu hodinu po půlnoci jsme ve Vizovicích zastavili devětatřicetiletého řidiče. Nadýchal 0,56 promile. V neděli večer jsme ve Vizovicích narazili na rockera - cyklistu. Šestnáctiletý muž nadýchal 0,43 promile. Tvrdil, že alkohol mu za cigarety objednal neznámý bezdomovec. Co se týká alkoholu za volantem, z valné většiny se jednalo o přestupky, řidiči tedy nadýchali méně než 1 promile alkoholu," popsala některé případy Macalíková. Mezi šesti motoristy, kteří si před jízdou dopřáli drogu, byla například devatenáctiletá žena, jež přiznala kouření marihuany. Nechtěla pouze uvést, kde drogu získala a kolik jí vykouřila.

Šestadvacetiletý muž ze Zlína jel také pod vlivem drog. Test byl pozitivní na marihuanu a pervitin. Policisté v jeho voze našli krabičku se sušenou marihuanou i injekční stříkačku. "Drogy za volantem jsou problém, se kterým jsme se na místních festivalech doposud v takové míře nesetkali," přiblížila Macalíková.

Naproti tomu policie zaznamenala rekordně málo krádeží. V minulých letech byly terčem zájmu pobertů zejména stany. Výjimkou nebylo ani to, že zloděj odřezal spícím lidem celou kapsu s peněženkou. Letos lidé nahlásili jen ztrátu jednoho telefonu a peněženky. Podle všeho ale policisté několika krádežím zabránili. "Naše hlídky totiž občas narazily na podezřelé lidi, kteří prohledávali stany a posléze se vymlouvali, že se spletli, že mají stan podobný, ale asi jinde. To se stalo několikrát v průběhu noci, kdy jsme používali dalekohledy pro noční vidění," doplnila policejní mluvčí.
 
Na letošní ročník festivalu se ale bude bohužel vzpomínat i kvůli páteční tragédii, kdy ve Vizovicích zemřel šestadvacetiletý muž. Policisté i lékař ověřili, že nešlo o násilné úmrtí, ale o srdeční zástavu. Podle svědků se muž opil a se svou přítelkyní si šli lehnout do stanu. Když se dívka probudila, její partner už nedýchal. Mladý muž z obce poblíž Frýdku-Místku začal prý pít poté, co se dozvěděl o tragické smrti svého o rok staršího bratra.
 
Policie řešila také nalezení tříleté holčičky, o kterou se ve čtvrtek v noci nikdo nezajímal a dítě zůstalo stát samo u stánku s pivem. Nakonec bylo předáno otci. Na festival čtyřiadvacet hodin denně už od čtvrtečního rána dohlíželo asi 60 policistů - třicet přes den a třicet v noci. Kromě policistů z dopravního inspektorátu a pořádkových sil zde byli také kriminalisté v civilu.
 
zdroj: ČTK