Ve Vrběticích o půlnoci vyprší lhůta 7 dnů bez neřízeného výbuchu

V areálu muničních skladů ve Vrběticích, části obce Vlachovice na Zlínsku, je sedmý den klid. Pokud se do dnešní půlnoci neozve další neřízený výbuch, vyprší sedmidenní lhůta určená pyrotechniky k tomu, aby mohli prostor prohlásit za bezpečný a povolit odvoz munice. ČTK to dnes řekla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Prozatím poslední nekontrolovaná exploze se z areálu, kde před měsícem vybuchl jeden muniční sklad, ozvala minulou středu před půlnocí. V případě, že stanovená lhůta řádně uplyne, pyrotechnici začnou ve čtvrtek chystat areál na odvoz munice uskladněné v dalších budovách. Přístupové cesty k nim už vyčistili, nyní budou prohledávat jejich okolí a prostor kolem budov.
 
"Ve čtvrtek začnou čistit od nebezpečného materiálu okolí cest a budov, asi tři metry na každou stranu, aby byla možná bezpečná manipulace s dopravními prostředky při převozu munice. Pracovat zde bude dvojnásobný počet pyrotechniků. Využijí při tom opět obrněná vozidla policie i hasičské tanky," uvedla Kozumplíková. Tyto práce potrvají několik dnů.
 
"K 27 budovám, kde je uskladněna munice, totiž vede několik kilometrů komunikací. Pyrotechnici začnou jejich okolí procházet od stanoveného bezpečnostního perimetru. K epicentru výbuchu zatím nikdo nepůjde," doplnila policejní mluvčí. Z areálu se budou ozývat tentokráte řízené výbuchy, při nichž budou pyrotechnici likvidovat nebezpečnou munici rozházenou v okolí.
 
Pokud najdou munici, která bude schopna převozu, uskladní ji na místě k jejímu hromadnému odvozu a následnému zničení. Cesty určené k průjezdu kamionů budou zřetelně označeny policejními páskami a kolíky. Vytvoří tak v areálu bezpečnostní koridor pro manipulaci dopravních prostředků.
 
Munice bude zřejmě převezena do bývalého armádního skladu v Květné na Svitavsku. Podle mluvčího ministerstva obrany Petra Medka by se vláda měla tímto tématem zabývat v pondělí 24. listopadu.
 
Policisté a vojáci nadále nepřetržitě střeží okruh v rozmezí 1200 metrů od ohniska výbuchu. Sklad, který si pronajímala ostravská společnost Imex Group, vybuchl 16. října. Dva její zaměstnanci jsou stále pohřešováni. Ve skladu explodovaly desítky tun munice. Celkové množství v areálu bylo odhadováno na 1000 tun, na zasedání vlády se však mluvilo až o 15.000 tunách.
 
zdroj: ČTK