Ve Zlíně si nechávají lidé testovat alkohol

První lidé si ve středu po poledni nechali na zlínské radnici zkontrolovat svůj alkohol, zda neobsahuje nebezpečný metanol. Už před polednem stála na úřadě řada desítek lidí, zejména seniorů. Přinesli alkohol zakoupený v kamenných prodejnách nebo který například dostali darem.

"Manžel vyhrál ve sportu whisky a chceme to otevřít na kulatiny v rodině. Aby byla jistota, tak jsem tady. Včera jsem o tom zaslechla, lidé chtějí mít jistotu, že pijí dobré pití," řekla ČTK Svatava Poláková ze Zlína, která byla mezi prvními čekajícími. Podle mluvčího radnice Zdeňka Dvořáka někteří lidé přišli dokonce už v úterý, mnozí dnes dopoledne. Akce dnes potrvá v budově v ulici Zarámí do 18:00, opakovat se bude ve stejnou dobu ve čtvrtek a pátek.

Alkohol si mohou nechat zkontrolovat jen lidé s trvalým bydlištěm ve Zlíně, město se tak chce ubránit extrémnímu zájmu. Test jedné lahve je zdarma, zda druhou a třetí lidé platí po 30 korunách. Otestovat je možné jen tři lahve, a to alkohol, který neobsahuje cukr. "Na testování jsou vhodné zejména vodka a tuzemák," uvedl Dvořák s tím, že naopak griotku či různé likéry přístroj nedokáže kvůli přítomnosti cukru zanalyzovat. Město za akci zaplatí asi 20.000 korun.
 
Testování se ujali dva odborníci ze zlínské společnosti ITC - institutu pro testování a certifikace, kteří lidem z lahví odeberou vzorek v řádu několika mililitrů. Infračervený spektrometr vyhodnotí přítomnost metylalkoholu během několika minut, uvedl ředitel divize testování ITC Jiří Samsonek.
 
Mezi prvními, kdo si nechal otestovat alkohol, byla Emilie Hrbáčková, která přinesla dvě lahve rumu a koupenou moravskou slivovici, test přítomnost nebezpečného metylalkoholu vyloučil. "Jsem strašně ráda, že jsem to mohla podstoupit, a navíc, že to je dobré. Rum použiji na vaječný koňak a do pečiva," řekla ČTK Hrbáčková.
 
Po otravě závadným alkoholem bylo ve Zlínském kraji hospitalizováno 15 lidí, většinou ve Zlíně. Kromě dvou mužů byli už všichni bez následků z nemocnic propuštěni, jeden pacient leží nadále ve zlínské, druhý ve vsetínské nemocnici. V kraji po otravě metanolem zemřely tři ženy.
 
zdroj: ČTK