Ve Zlínském kraji se nesmí volně zakládat ohně a pálit tráva

Ve Zlínském kraji se nesmějí zakládat ohně na volných prostranstvích a pálit tráva či odpad. Vyplývá to z vyhlášení období nepříznivých klimatických podmínek, které vydal kvůli zvýšenému nebezpečí vzniku požárů hejtman Stanislav Mišák na doporučení hasičů. Vyhlášení nabývá účinnosti od čtvrtka a je platné do odvolání, sdělila dnes ČTK mluvčí hejtmanství Gabriela Sýkorová Dvorníková.

V kraji je nyní zakázáno pálit suchou trávu, odpad, plevel či větve na volném prostranství, a to zejména v blízkosti lesů, souvislých travních porostů a polí s obilovinami a pícninami. Lidé také nesmějí používat pyrotechniku, při které se objeví otevřený plamen, například populární lampiony štěstí. Otevřený oheň nesmějí používat ani pracovníci v lese. Na návrh hasičů také může státní správa lesů dočasně omezit nebo zakázat vstup do lesů.
 
Stejné opatření jako ve Zlínském kraji platí od úterka ve Středočeském kraji. Hasiči v Česku jen v úterý kvůli suchu vyjížděli k dvojnásobnému počtu požárů, než je běžný průměr. Během dne likvidovali 106 požárů, z toho 59 v přírodě. Jednalo se o požáry lesních nebo travnatých porostů. Meteorologové již v minulých dnech rozšířili varování před požáry na celou Českou republiku s výjimkou hor. Důvodem jsou velká sucha a současná vedra.
 
Nejčastější příčinou požárů suché trávy je podle hasičů nedbalost lidí při pálení biologického odpadu ve větrném počasí nebo zakázané plošné vypalování porostů. Hasiči mohou uložit viníkovi požáru na místě pokutu. V případě závažnějších událostí, větších škod nebo jiného ohrožení může viník požáru ve správním řízení čelit sankci až v řádu desetitisíců korun.
 
zdroj: ČTK