Z areálu ve Vrběticích se stále ozývají neřízené detonace

Z areálu muničních skladů ve Vrběticích, části obce Vlachovice na Zlínsku, kde 16. října vybuchl jeden sklad, se stále ozývají nekontrolované exploze. Prozatím poslední neřízené výbuchy zazněly dnes kolem sedmé a deváté hodiny ráno, řekla ČTK zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Stále tak ještě nezačala sedmidenní lhůta určená pyrotechniky k tomu, aby mohli prostor prohlásit za bezpečný a povolit odvoz munice z budov v areálu. Po víkendových výbuších pyrotechnici opět vyrazili do terénu, aby zkontrolovali neporušenost jednotlivých objektů v areálu. "Kontrola dopadla pozitivně, k žádnému poškození při nich nedošlo," uvedla mluvčí.
 
Policisté podle ní opět zlikvidovali nebezpečnou munici, která není schopná převozu, přímo v areálu. "Během soboty jsme tak mohli kromě náhodných výbuchů slyšet i několik řízených detonací," dodala Kozumplíková. Pyrotechnici nadále pokračují ve vyhodnocování záznamů pořízených z kamery, která nepřetržitě sleduje procesy v epicentru. Na nich lze vidět, že některé z detonací vycházejí z blízkosti ohniska primární exploze.
 
"Proto budou pyrotechnici v terénu zjišťovat, odkud přesně a proč k detonacím dochází. Včera opět měřili teplotu v jednotlivých ohniscích epicentra. Můžeme konstatovat, že teplota neustále klesá, nyní dosahuje na některých místech pouze 12 stupňů. Nicméně přesto je pohyb kohokoli přímo v centru prvotního výbuchu a požáru značně nebezpečný, zejména kvůli velkému množství rozházené munice, úlomků betonu a kráterů," doplnila Kozumplíková.
 
Vybuchlý sklad si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Dva její zaměstnanci jsou stále pohřešováni. Ve skladu vybuchlo několik desítek tun munice, jejíž celkové množství v 27 skladech areálu bylo odhadováno na 1000 tun. Na zasedání vlády se však mluvilo až o 15.000 tunách munice. Policie s armádou stále střeží okruh asi 1200 metrů od epicentra výbuchu.
 
zdroj: ČTK