Za kopírování filmů dostal muž podmíněný trest

Okresní soud ve Zlíně uložil devětadvacetiletému Miroslavu Ocelíkovi za kopírování filmů trest 1,5 roku podmíněně odložený na tři roky. Podle obžaloby muž jako moderátor internetového fóra Warcenter na něj bez jakéhokoliv oprávnění umísťoval odkazy na filmy a seriály. Ocelíkovi hrozilo za porušení autorského práva šest měsíců až pět let vězení a peněžitý trest.

Podle policie dal muž od září 2006 na internet celkem 2066 audiovizuálních děl, například filmů a televizních seriálů, které jsou chráněné autorským zákonem. Kriminalisté ho při domovní prohlídce přistihli při činu, neboť právě další filmy dával na internet. Ve Zlínském kraji jde podle policie o nejrozsáhlejší případ nelegálního sdílení filmů a seriálů.

Kromě podmíněného trestu soud rozhodl o propadnutí stolního počítače a téměř 2000 DVD a CD. Obžalovaný muž působil na diskusním fóru pod přezdívkou Nerez. Podle České protipirátské unie nejprve nahrával nelegální kopie na servery RapidShare a CzShare. Později prý začal využívat službu Multiload, prostřednictvím které nahrával filmy a seriály na hlavní české filehostingové servery, a to v mnoha kopiích.
 
Například český film Jana Svěráka Vratné lahve umístil na internet ve 25 kopiích, americký snímek Transformers: Pomsta poražených v 18 kopiích či komedii Taková normální rodinka v 16 kopiích. Česká protipirátská unie způsobenou škodu vyčíslila na více než 80 milionů korun. Zlínský soud však dnes poškozené odkázal s nárokem na náhradu škody na řízení ve věcech občanskoprávních.
 
zdroj: ČTK