Za znásilnění nezletilé uložil muži vrchní soud sedm let vězení

Vrchní soud v Olomouci uložil osmatřicetiletému Miroslavu Žákovičovi ze Zlína sedm let vězení za znásilnění čtrnáctileté dívky, které se stalo na konci roku 2007. O půl roku tak muži zmírnil trest, který mu v únoru uložil krajský soud. Rozsudek je pravomocný. Trest je souhrnný a zahrnuje i skutky, za které byl Žákovič odsouzen pravomocně dříve na 4,5 roku, tedy pohlavní zneužívání stejné poškozené, vydírání, ohrožování výchovy mládeže a zneužití dítěte k výrobě pornografie. Muži hrozilo až 12 let vězení.  

Žákovič vinu odmítal a proti verdiktu krajského soudu se odvolal. Vrchní soud mu ale vyhověl jen částečně. "Rozsudek jsme změnili pouze ve výroku o trestu a nově jsme uložili sedm let do do věznice s ostrahou. Trest jsme o půl roku zmírnili, aby vystihoval osobu obžalovaného a také veškeré okolnosti případu," řekl dnes ČTK mluvčí olomouckého vrchního soudu Petr Angyalossy.

Podle obžaloby Žákovič dívku připoutal za ruce k oknu a poté, co se vysvobodila, ji na posteli znásilnil. Žákovič, který s dívkou v jejích 15 letech zplodil dceru, vinu vytrvale odmítal. U soudu již dříve tvrdil, že spolu sexuálně žili až poté, co jí bylo 15. Znásilnění si prý vymyslela. Podle psychologa je ale poškozená věrohodná a ani nemá motivaci se obžalovanému mstít.
 
Případ vyšel najevo v roce 2008, tehdy ale policie trestní oznámení odložila. Žákovič totiž vyhrožoval matce poškozené i dívce, které pak při výslechu z obavy o zdraví své a svých blízkých nevypověděly pravdu.
 
Podle pravomocného rozsudku muž od srpna 2007 do předloňského léta navíc s dívkou pravidelně souložil, natáčel ji na kameru mobilu a fotil ji nahou. Žákyni deváté třídy základní školy nutil chodit v noci do restaurací a dívka pak měla ve škole neomluvené absence. Předloni v srpnu po ní navíc požadoval 100.000 Kč, jinak ji prý zabije.
 
zdroj: ČTK